Akbank 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (26.07.2018)

Akbank 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Akbank (AKBNK) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Takipteki Krediler Oranı %2,7’ye çıktı (=)

  • Akbank 2Ç18 için beklentimizin %3 altında, Research Turkey konsensüs tahminlerinin ise %5 üzerinde 1,6 mlr TL net kar açıkladı. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre %6 düşüşe, yıllık bazda ise %2 yükselişe işaret etmektedir.
  • Akbank’ın 2Ç’de toplam karşılık giderleri bir önceki çeyreğe göre %150 oranında artarken, Takipteki Krediler Oranı %2,0’den %2,7 seviyesine çıkmıştır.  250 mn TL’lik serbest karşılığın geri çevrilmesi ve 2. aşamadaki karşılık giderlerinde (genel karşılıklar) kur bazlı artışın hedge edilmesi sonucunda toplam karşılık giderlerindeki artışın net kar üzerindeki etkisi sınırlanmıştır.
  • Banka’nın 2Ç’de çekirdek gelirleri çeyreksel bazda güçlü artış gösterirken (+%21), faaliyet giderleri ise beklentimize paralel %1 artış göstermiştir.
  • Piyasa beklentilerine yakın gelen 2Ç sonuçlarının hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Akbank için hedef fiyatımızı 10,42 TL, kısa vadeli önerimizi “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise önerimizi ise “TUT” olarak koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN