Akbank 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (26.07.2018)

Akbank 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 56%

Gerçekleşen ve Tahminler
Akbank 2018’in ikinci çeyreğinde TL 1,602 mn solo net kar açıkladı Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisi olan TL 1,527mn, İş Yatırım tahmini olan 1,580mn’ un üzerinde gerçekleşti. Bankanın çeyrek bazında %16.8’den %15.4’ e gerileyen öz kaynak karlılığında dönem içinde ayrılan karşılık giderlerinde beklentilerimizin çok üzerinde bir gerçekleşme olması gösterilebilir. Bunun yanında ana faaliyet gelirlerinin ve marjın beklentilerimizden iyi gelmesi karşılık baskısını kısmen azaltmış gözüküyor. Bankanın takip oranının ilk çeyrekte %2 olan seviyesinden ikinci çeyrekte % 2.75’e gelmesi dönem içinde takibe atılan önemli büyüklükteki bir ticari krediden nedeniyle oldu. Bunun yanında TL ve diğer makro değişkenlerdeki ikinci çeyrekteki bozulma 1. Ve 2. Kategori krediler için ayrılan genel karşılıkları da önemli derecede arttırdı. Takipteki krediler için ayrılan brüt risk maliyeti oranının ilk çeyreğin iki katı kadar olan 160 baz puana ulaşması her ne kadar rahatsız edici gözükse de bunun sene sonuna doğru düşeceği beklentisinin yönetim tarafından paylaşılması ise olumlu bir nokta olarak algılanmalı.

Akbank’ın kredi büyümesi ikinci çeyrekte yavaşladı ama marjlar kuvvetli
TL kredilerde ihtiyaç kredileri dışında kayda değer bir büyüme gerçekleşmezken, döviz kredilerinde dolar bazında %7 daralma yaşandı. Bununla birlikte kredi spredlerindeki olumlu gelişim bankanın kredi portföyünü yeniden fiyatlama ve fonlama maliyetlerini kontrol edebilme kabiliyetini gösteriyor. Swap fonlamasına göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyrekte yaklaşık 60 baz puan artarken bunda bankanın TÜFEX fiyatlaması için kullandığı enflasyon varsayımını %9’dan %11’e çıkarmasının da rolü var.

Aktif kalitesinde bozulma hem takipteki krediler hem de genel karşılıklardaki artışla gerçekleşti. Takibe atılan yüksek montanlı bir kredinin karşılık etkisinin yanında, zayıf TL ve diğer makro değişkenlerdeki bozulmanın olumsuz etkileri genel karşılık artışlarında da izlendi. Bankanın Otaş kredisi için karşılık oranın %25’den %30’ artırması daha çok serbest karşılıkların kullanılmasıyla bertaraf edilirken, banka yönetimi özellikle spesifik karşılıklardaki ikinci çeyrekteki görülen zıplamanın sene sonunda doğru azalacağını belirtmesi şu aşamada rahatlatıcı bir nokta olarak göze çarpıyor. Ekonomide muhtemel gördüğümüz yumuşak iniş senaryomuzda bankanın takibe attığı kredilerin normalleşeceğini düşünüyoruz. Elbette önümüzdeki süreçte yeniden yapılandırılan krediler de son zamanda görülen ivmelenme devam edebilir ancak bu seçeneğin hem banka hem de şirketler açısından şu aşamada en makul seçim olduğu unutulmamalı. Bu nedenle genel kredi karşılıklarındaki görece yüksek seyir bir süre daha devam edebilir.

Bankanın diğer gelir ve gider rakamları ise beklentiler yönünde gelişiyor. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %15, yıllık bazda da %22 artarak karlılığa önemli bir destek veriyor. Bunun yanında faaliyet giderlerinin yıllık bazda %16 artış oranının sene sonuna doğru yavaşlayacağını ve bankanın yüksek maliyet etkinliğini sürdüreceğini öngörüyoruz. Akbank’ın sırasıyla %14.5 ve %16.7 olan çekirdek ve toplam sermaye yeterlilik oranları da bankanın kuvvetli sermaye yeterlilik pozisyonunu göz önüne seriyor.

2018 Görünümü. Bankanın karşılıklarda oluşan beklentilerin üzerindeki gerçekleşmeleri piyasa tarafından bir miktar olumsuz olarak algılanabilecek olsa da yönetimin karşılık giderlerindeki normalleşme beklentisi ve ana faaliyet kalemlerinin güçlü görünüşü bu olumsuz etkileri hafifletecektir. Akbank için sene sonun net kar tahminimiz olan TL 6.5 milyarı şu aşamada değiştirmiyoruz. Üçüncü çeyrekte tüm sektörde olduğu gibi zayıf bir marj görünümü beklerken son çeyrekte özellikle TÜFEX kağıtlarının yüksek enflasyon nedeniyle olumlu düzeltme etkisiyle yönetimin belirttiği gibi marjlar ve ana faaliyet gelirlerinde yukarı potansiyeller olabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin