Akbank 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (26.04.2018)

Akbank 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: TUT
Yükselme Potansiyeli: 38%

Gerçekleşen ve Tahminler

Akbank 2018’in ilk çeyreğinde TL 1,709 mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisi olan TL 1,587mn, İş Yatırım tahmini olan 1,612mn’ un üzerinde gerçekleşti. Bankanın tahminlerin üzerinde kar açıklamasının ana nedeni tahminlerden daha iyi gerçekleşen net faiz ile komisyon gelirleri olarak gösterilebilir. Bankanın ilk çeyrekte elde ettiği %16.8’lik öz kaynak karlılığı tüm yıl için hedeflenen %15.5-16 aralığının üzerinde. Provizyonlarda gözlemlenen beklenti üzeri artış Yıldız Holding yeniden yapılandırmasına bağlı olarak bu riskin UFRS 9 kapsamında ikinci gruba sınıflanması ve bağlı karşılık giderlerinin artışına bağlanabilir. Ana takip gruba intikallerde ise bankanın tarihi ortalamalarına yakın bir hareket görülmesi aslında aktif kalitesinin yeniden yapılandırmaların yoğunlaştığı bir dönemde yüksek tutulabildiğini gösteriyor. Yeniden yapılandırılan Yıldız kredisine muhafazakar bir biçimde yaklaşıldığını görüyoruz. Bu riskin takibe dönüşüm ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyoruz.

Bankanın beklentilerden daha iyi olan net kar rakamı özellikle faaliyet gelirlerinden kaynaklanması piyasa tarafından olumlu olarak algılanacaktır. Yeniden yapılandırmalar ile ilgili bankanın muhafazakâr bir tutum göstermesi olumlu bir adım. Her ne kadar yeniden yapılandırmalar hız kazansa da bankanın bunları şu aşamada göğüsleyecek yeterince rezervi bulunuyor. Banka için 2018’de TL 6.5 milyarlık net kar tahminimizi koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!…

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin