Akbank 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (01.02.2019)

Akbank 2018 / 4. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli* 11%

Akbank 2018’in son çeyreğinde TL 1,051mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim ve piyasa beklentisi olan TL 970mn’un hafif üzerinde gerçekleşti. Bankanın son çeyrekte elde ettiği %9’luk öz sermaye karlılığı her ne kadar ilk üç çeyreğe göre düşük olsa da Akbank yılın tümünde %13.6 öz kaynak karlılık rakamına ulaştı. Düşük kredi büyümesi ve yüksek karşılıklar 2018 yılının karlılık anlamında geçtiğimiz yıllara göre daha kötü bir yıl olmasına neden oldu. Banka son çeyrekte TÜFEX’li menkul kıymetlerden elde ettiği TL2 milyarlık gelirle marjlarını arttırırken bu rakamın önemli bölümü karşılık giderlerinde kullanılmış gözüküyor. Bankanın takip oranı 78 baz puan artışla %4.13 oranına yükselirken hem ikinci hem de takip grupları için ayrılan karşılıkların yüksek seyri devam etti. Bunun yanında banka son çeyrekte TL 103mn serbest karşılık ayırdı.

Akbank’ın perakende kredilere riskinin sınırlı olması aktif kaliteyi koruması açısından bir avantaj.. Bankanın yeni yılda daha iyi bir kredi büyüme performansı ile ana faaliyet gelir kalemlerini destekleyeceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde yapılan bedelli sermaye artışı ile Akbank’ın çekirdek sermaye oranlarının %15 gibi yüksek bir seviyeye yaklaşmasını beklerken bankanın bu sene temettü dağıtmayabileceği yönetim tarafından vurgulandı. Yine de son kararı yönetim kurulu ve Genel Kurul verecek. 2019 yılında aktif kalitenin daha çok perakende krediler tarafında bozulması beklendiği ve Akbank’ın bu segmentlerde riski daha az olduğu için göreceli bir avantajı olduğunu düşünüyoruz. Hedef piyasa değerimiz hisse başı olarak TL 7.85’e yükseltiyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin