Akbank 2017 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (01.02.2018)

Akbank 2017 / 4. Çeyrek Bilanço Analizi

Gerçekleşen ve Tahminler

Öneri “TUT” 
Yükselme Potansiyeli* 13%

Akbank’ın 4Ç17 solo karı beklentileri aştı. Banka piyasa beklentisinin, İş Yatırım tahminin %9 üzerinde TL 1,524mn solo net kar açıkladı. Beklentimize göre karın daha iyi gelme sebepleri olarak net faiz gelirinin %5 daha iyi faaliyet giderlerinin ise tahminlerimize göre %3 daha düşük gelmesi gösterilebilir. Akbank son çeyrekte %15.4 öz kaynak karlılığı yakalarken bu rakam üçüncü çeyreğe göre 30 baz puan düşük olarak gerçekleşti. Kümülatif öz kaynak karlılığı ise 2017 yılında %16.5 olarak oluşmuş durumda. Bankanın son çeyrekte proaktif olarak bazı sorunlu ticari dosyaları takibe attığını görüyoruz. TL500mn’luk elde bulunan geçmiş dönemlerden kalan fazla genel karşılıklar serbest karşılık hesaplarına nakledilerek toplam serbest karşılık miktarı TL 700mn’un üzerine çıktı. Banka elde kalan TL 1.5 milyarlık fazla genel karşılıkları ise Otaş kredisinin karşılık giderleri için kullanacak. Eldeki teminatlarla beraber şu anda Otaş kredi riskinin %95’i karşılanabilecek bir duruma gelindi.

2018 bütçe rakamları karlılığın korunacağını gösteriyor. Banka yönetimi 2018 yılında yaklaşık %16 düzeyinde öz kaynak karlılığının korunacağını hedefliyor. Bu hedef bizim tahminlerimizle uyumlu. Otaş kredisiyle alınan önlemler buradan karlılıpa önemli bir olumsuz etkinin olmayacağını gösteriyor ki bu da önemli bir belirsizliğin kalkması demek. Banka için hedef piyasa değerimizi yaklaşık %16 artırarak TL 12.34 olarak belirliyoruz. 2017 sonunda öz sermaye maliyetini ekstra risk primiyle artırmıştık özellikle Otaş kredisiyle atılan adımlardan sonra uyguladığımız normalleştirilmiş öz kaynak maliyeti hedef değerimizi arttıran en önemli etken.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin