Adını söyle, ‘tehdit’ini söyleyeyim

Uluslararası medya tarafından dünyada neyin ‘tehdit’ olarak algılanması gerektiğine dair ‘kampanya’lar tüm hızıyla sürse de, ülkeler belirli başlıkları mutlaka ‘tehdit’ olarak algılamaları adına ciddi çabalar ortaya konsa da, yine coğrafik konumu ve içinde bulunduğu iç ve dış siyasi konjonktüre göre ülkelerin ‘tehdit’ algısına yönelik algıları değişebiliyor. ABD halkı için birinci öncelikli tehdit algısı son dönemde ‘siber saldırı’ olarak öne çıkmakta. Bunu DAEŞ terörü, iklim değişikliği, Kuzey Kore’nin nükleer programı ve Rusya’nın gücü takip ediyor.

İngilizler için ise, siber saldırı ve DAEŞ tehdidi eşit algıya sahip.

İlginçtir, ABD yönetiminin Çin’le yaşadığı gerginliğe rağmen, Çin’in gücünün tehdit olarak algılanması 6. sırada. İngilizler için ise sonuncu. Güney Koreliler ise en yüksek tehdit olarak iklim değişikliğini, Çin’in gücünü ise yine yüksek oranda olsa da, 2. tehdit alanı olarak, Kuzey Kore’nin nükleer programını ise 4. sırada bir risk alanı olarak görmekteler.

Pew Araştırma’nın anketinde yer alan 26 ülke içerisinde, ABD’nin gücünü tehdit olarak algılama düzeyinde en yüksek puana sahip 3 ülke Güney Kore, Japonya ve Meksika. Güney Kore ve Japonya için Rusya’nın gücünü tehdit olarak algılama ABD’den daha düşük, Meksika halkı ise Rusya ve Çin’i tehdit olarak hayli düşük oranda algılarken, ABD’nin gücünü 2. en yüksek tehdit başlığı olarak algılıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin