ABD Tüketici Fiyat Endeksi (2017 Eylül)

Özgecan Özdemir – 13.10.2017

ABD’de Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 0,5 artış gösterdi

ABD’de Eylül ayı tüketici fiyat endeksi manşette bir önceki ayın üzerinde yüzde 0,5 artış gerçekleştirdi. Bir önceki ay yüzde 0,4 seviyesinde artış gösteren endeksin Eylül ayında beklentileri karşılamadığını görüyoruz. Yıllık rakamda meydana gelen yüzde 2,2’lik artışın ise ekonomik görünüme dair olumlu bir tablo çizdiğini söylemek mümkün. ABD’de meydana gelen kasırga felaketinden enflasyon verisinin sınırlı oranda etkilendiğini görüyoruz. Verinin detayına baktığımızda, enflasyondaki yükselişe en büyük katkının yüzde 6,1 artış ile enerji sektörünün geldiği görülmekte. Özellikle ABD’de meydana gelen Harvey kasırgasının enerji fiyatlarındaki yükselişe pozitif yönde destek olduğu söylenebilir.

Eylül ayında artış gösteren manşet verinin aksine gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonda bir önceki ay verisinin altında yüzde 0,1 artış meydana geldiği görülüyor. Yıllık bazda ise değişim göstermeyen çekirdek enflasyon verisinde istenen ivmelenmenin yakalanamadığını görüyoruz. Genel hatlarıyla yıllık bazda enflasyonu aşağı yönlü tetikleyen ana kalemin yüzde 3,7 daralma ile ikinci el araba fiyatlarından kaynaklandığı görülüyor. Diğer taraftan aylık bazda gıda fiyatlarında yüzde 0,1 artış yakalanırken, uçak bileti fiyatlarında yüzde 0,1 azalış meydana geldiği görülmekte. Veri genel görünümde beklentilerin altında bir artış yakalasa da aylık bazda 8 ayın en büyük artışı olarak dikkat çekiyor.

SONUÇ

Eylül ayı enflasyon verisinde meydana gelen yüzde 0,5 seviyesindeki artışın Fed politikaları açısından herhangi bir engel teşkil etmediğini söyleyebiliriz. Ancak kasırga etkisiyle meydana gelen bu sınırlı artışın ilerleyen dönem verileri ile desteklenip desteklenmeyeceği oldukça önemli. Diğer taraftan veri sonrasında değer kaybeden Dolar endeksi ile beraber Fed’in Aralık ayı faiz artırım ihtimali yüzde 73,3 seviyesine gerilediği görülmekte. Piyasa fiyatlamalarına bakacak olursak, beklentinin altında kalan veri sonrasında değer kaybeden Dolar endeksi nedeniyle USDTRY’de 3,6350 seviyeleri gündeme gelirken, EURUSD paritesinin tekrardan 1,19 direncini hedeflediği görülmekte.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin