ABD Temerrüde Düşerse Ne Olur? / Gedik Yatırım

ABD’nin Borç Tavanı Nedir?

Mali uçurum gibi son derece önemli bir sorunun kritik başlığı olan harcama kesintileri konusunun 2 ay ötelenmesi aslında son derece önemli. Harcama kesintileri, ABD’nin 31 Aralık itibariyle ulaştığı 16,4 trilyonluk dolarlık borçlanma tavanının yükseltilmesi konusu için belirleyici .

Borç tavanı, Kongre tarafından kararlaştırılan, federal hükümetin yasal olarak ne kadar borçlanabileceğini belirleyen sınırdır. Amerikan yasalarına göre, borç tavanı ABD’nin milli gelirinin yüzde 10’unu geçemiyor. İlk defa 1917’de 11.5 milyar dolar olarak belirlenen borç tavanı, 1962’den bu yana 75 kez yükseltilerek 16 trilyon 394 milyar dolara kadar çıkarıldı.

Borç tavanını artırmak için son gün nedir?

Policy Center 15 Şubat-1 Mart arasında. Hazine’nin borç limiti sebebiyle aldığı ekstra önlemlerin tükenebileceği tahmin ediyor. Hazine’nin önlemleri arasında belirli hükümet fonlarına yatırımların ertelenmesi var ki bu 200 milyar dolarlık manevra alanı sağlıyor. Kongre Bütçe Ofisi ABD’nin borçlanma tavanının artırılmasına ihtiyaç duymadan Hazine fonlamalarıyla Şubat ortası ya da Mart başına kadar ertelenebileceği bildirdi.

ABD de Borç tavanı niye yükseltilemiyor?

Demokratlarla cumhuriyetçiler arasındaki derin görüş ayrılıkları aşılamıyor. Kongre’nin borç tavanını yükseltme girişimi, aylardır bütçe görüşmeleri engeline takılmış durumda. ABD Başkanı Obama bütçe açığını 10 yılda 1.6 trilyon dolar, vergi artışlarını ve harcama kesintilerini içeren bir plan hazırladı. Ancak Cumhuriyetçiler, vergi artışlarına karşı çıkarken, Obama’nın yasalaştırdığı sağlık harcamalarının kısılmasını istiyor. Ayrıca Cumhuriyetçiler, bütçe açığını kısmaya yönelik bir plan üzerinde uzlaşmadan, borç tavanının yükseltilmesine onay vermiyor.

ABD de Borç tavanı yükselmezse ne olur?

ABD borçlanamayacağı için, ödemelerini yapamayacak. Hükümetin yükümlülüklerinden hangisini ödeyeceğini seçmek zorunda kalacak. Bu dönemde ödenecek faturaların boyutundan dolayı bu süreç 1 Mart sonrasına da sarkabilir. Buna ek olarak, ABD itfalarını yerine getiremeyerek temerrüde düşecek. İşte bu durumda, ABD muhtemelen AAA olan kredi notunu kaybedecek. Harcamalarının kesintiye uğraması sonucu ABD ekonomisinde yaşanacak yavaşlamanın işsizlik üzerindeki etkileri nedeniyle, varlık alım programını işsizlik kriterine bağlayan FED genişlemeye devam edecektir.

ABD, 1 trilyon dolarlık platinyum parayla ‘tavan’dan kurtulabilir!

ABD Hazine Bakanı Tim Geithner’ın tek bir madeni para basarak değerini 1 trilyon olarak belirlemesi ve Fed’e yatırması. Böylelikle ABD hükümeti harcamaları için kaynağı borçlanarak yaratmak yerine para basarak çözmüş olacak. ABD’de Hazine Bakanlığı’nın para basma yetkisi yok. Her ülkede olduğu gibi bu yetki sadece Merkez Bankası’na ait. Ancak kanunlar Hazine Bakanlığı’nın herhangi bir değerde platin madeni para basmasına izin veriyor. Kanunda bakanlığın hangi değerde para basabileceği kısıtlanmıyor.

Yani aslında Geithner bu yetkiyi kullanıp 1 trilyon dolarlık para basar ve Fed’e yatırırsa, ABD’nin 1 trilyon dolarlık borcu ödenebilir hale gelecek. Bu da borç tavanını otomatik olarak 1 trilyon dolar artıracak. Tabi bunun yan etkileri de olacak. Bunların başında da enflasyon geliyor. Piyasaya bir gecede 1 trilyon dolar sürülmesi demek ABD’de uzun zamandır kontrol altında tutulan enflasyonun yeniden hortlaması anlamına geliyor.

Gedik Yatırım Ocak 2013 Strateji Raporu

Finkafe'de Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir