ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Kasım 2018

ABD’de tarım dışı istihdam Kasım’da beklenenin altında kaldı

ABD’de tarım dışı istihdam ve ücretler Kasım ayında beklentilerin altında kalırken işsizlik oranı yaklaşık 50 yılın en düşük seviyelerinde kaldı.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Kasım’da 155 bin artarken işsizlik oranı beklendiği gibi %3.7 oldu.

Beklenti istihdamın 198 bin artması yönündeydi.

Saatlik kazançlar Kasım’da aylık %0.2 arttı, beklenti %0.3 artıştı. Yıllık bazda ise beklentiye paralel olarak %3.1 oranında arttı. Ücretlerdeki yıllık artış böylece 2. ayda da %3’ün üzerinde gerçekleşti. İşgücüne katılım ortanı Kasım’da beklentiye paralel olarak %62.9 oldu.

Bu arada önceki ayın istihdam verisi 250 binden 237 bine revize edildi. Eylül ve Ekim ayı verileri toplam 12 bin aşağı revize edildi. Bu ay bir kez daha fazia artırması beklenen Fed’in politika yapıcıları istihdam verisini yakından izliyor. Fed Başkanı Jerome Powell dünkü konuşmasında ABD istihdam piyasasının çok güçlü olduğuna ve ekonominin genel anlamda iyi durumda olduğuna vurgu yapmıştı.

ABD’de dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı da Kasım’da 179 bin artarak beklentilerin altında kalmıştı.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN