ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Haziran 2016

ABD’de ücret artışları beklentiyi karşılamadı

ABD’de istihsam Haziran ayında artarken ücret artışları hayal kırıklığı yaşattı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Haziran’da 222 bin kişi arttı.

Beklenti 178 bindi. İşsizlik oranı 16 yılın en düşük seviyesi olan %4.3’ten %4.4’e yükseldi. Saatlik ortalama kazançlar aylık %0.2, yıllık %2.5 ile beklentinin altında kaldı. Beklenti aylık %0.3, yıllık %2.6 artıştı. İşgücüne katılım oranı Haziran’da %62.7’den %62.8’e yükseldi ancak yine de 30 yıldan fazla sürenin en düşük seviyesinde kaldı.

Bu arada Mayıs ayı istihdam verisi 138 binden 152 bine yukarı yönlü revize edildi. Nisan – Mayıs döneminde toplam revizyonlar artı 47 bin oldu. Ortalama çalışma saatleri 34.4’ten 34.5’e yükseldi.

Karışık gelen veriler ekonomi ve politika yapıcılar açısından karmaşık bir durum yaratabilir. Bugünkü 222 binlik rakam, istihdam piyasasının yılın 2. çeyreğini güçlü bitireceğine işaret ediyor. Fed yetkilileri geçen ay faiz artırmış, bu yıl bilançonun daraltılmaya başlanacağını ve bir faiz artışı daha olacağını işaret etmişti.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN