Para & Borsa

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Eylül 2017

ABD’de tarım dışı istihdam artış beklenirken düştü

ABD’de tarım dışı istihdam 33 bin kişi azaldı.

ABD’de tarım dışı istihdam Harvey ve Irma kasırgalarının etkisiyle 2010 yılından beri ilk kez azaldı. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Eylül ayında 33 bin kişi azaldı.

Beklenti 80 bin artıştı. İşsizlik oranı %4.4’ten %4.2’ye geriledi. Bu, 16 yılın en düşük seviyesi. Ortalama saatlik kazançlar aylık %0.3 beklentisine karşılık %0.5 arttı, yıllık bazda ise %2.5 yükseliş beklenirken %2.9 arttı. Ortalama çalışma saatleri değişmeyerek 34.4 saat oldu.

Önceki ayın ortalama saatlik kazançlar verisi aylık %0.1’den %0.2’ye yıllık %2.5’ten %2.7’ye revize edildi.

Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi 189 binden 138 bine, Ağustos verisi 165 binden 169 bine revize edildi.

ABD tam istihdam hedefine yaklaşırken Fed yetkilileri enflasyonun hedefe yaklaşıp yaklaşmadığına dair işaretler arıyor. Merkez Bankası yıl sonuna kadar bir faiz artışı daha olacağı beklentisini korurken yatırımcı ve analistler de Aralık ayında faiz artışı bekliyor.

Bloomberg HT

İlgili aramalar:

  • abd tarım dışı istihdam verisi 3 kasım 2017 tahminler
Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx