Para & Borsa

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi / Aralık 2016

ABD’de tarım dışı istihdam Aralık’ta 156 bin arttı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Aralık’ta 156 bin arttı, işsizlik oranı beklendiği gibi %4.6’dan %4.7’ye yükseldi.

Beklenti tarım dışı istihdamın 175 bin artmasıydı. Ortalama saatlik kazançlar yıllık %2.9 ile 2009’dan beri en yüksek seviyeye çıktı. Beklenti %2.8’di. Bir önceki ay saatlik kazançlar %2.5 artmıştı. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda da %0.4 ile beklentileri aştı. Beklenti %0.3 artıştı.

Bu arada bir önceki aya ilişkin tarım dışı istihdam verisi 178 binden 204 bine revize edildi. Böylece son 2 aylık tarım dışı istihdam net revizyonu 19 bin oldu. Ülkede işgücüne katlım değişmeyerek %62.7’de kaldı.

İstihdam verisi, istihdam piyasasının 2017’de tüketici harcamalarını desteklemeye devam edeceğini gösteriyor.

New York’taki Jefferies LLC’de ekonomist olan Tom Simons veri öncesindeki açıklamasında “İstihdam piyasası genel anlamda iyileşiyor. Bu yıl ücretlerde yukarı yönlü hareketin devam ettiğini göreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg HT


İlgili aramalar:

  • abd işsizlik oranı
  • amerika işsizlik verileri
  • amerikada işsizlik oranı
Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx