ABD Seçimleri Sonrasında Piyasalarda Beklentiler

M. Barış Ürkün – 08.11.2016

ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasına saatler kala piyasalarda volatilite artmış durumda. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte finansal enstrümanlarda fiyatlamalar ne yönde olabilir ve hangi seviyelere kadar sürebilir, bunları inceleyeceğiz:

USDTRY

ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’ın galip gelmesi durumunda Dolar endeksinin değer kaybetmesi söz konusu olabilir. Trump, vergilerde indirim yapacağını açıklamıştı. Başkan seçilmesi durumunda anlattığı gibi vergi indirimini yapacak olursa bu durum enflasyon ve istihdamı artıracak olsa da aynı zamanda bütçe açığı da artacaktır. Bütçe açığının artması, Dolar’ın küresel piyasalarda değer kaybetmesine neden olacaktır. Clinton’ın seçilmesi durumunda ise Fed’in Aralık ayında faiz artırım ihtimali artacak ve bu da Dolar endeksinin değer kazanmasına yol açacaktır. Yurt içinde jeopolitik ve siyasi risklerin devam ettiği bugünlerde TL küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam ederken Trump’ın seçilmesi Dolar endeksinin değer kaybetmesine etki etse de Trump’ın uygulayacağı politikaların belirsizliği, gelişmekte olan ülkelerin olumsuz etkilenmesini sağlayarak, müslümanlara yönelik bakış açısının gelişmekte olan ülke para birimleri içinde TL’nin daha çok değer kaybetmesine etki edebilir. Clinton veya Trump’ın seçilmesi farklı nedenlerle de olsa kurda yukarı yönlü hareketlerin görülmesine etki edecektir. Clinton’ın seçilmesi kısa vadeli olsa da kurda 3.1270 ve 3.0950 kademelerine geri çekilmeler yaşanmasına neden olabilir, orta-uzun vadede ise FED’in Aralık ayında faiz artırım ihtimalinin yükselmesi, yurt içindeki jeopolitik risklerin de etkisiyle kurda değer kazançları devam ederek 3.2000 ve 3.2500 bandına doğru yükseliş görülebilir. Trump’ın gelmesi durumunda ise kurda kısa vadeli de olsa geri çekilme beklemiyoruz, yukarı yönlü sert hareketler görülerek 3.2000- 3.2500 bandına yükselişler olabilir.

usdtryweekly

ALTIN

Seçimlerdeki belirsizlik güvenli liman talebi gören Altın’ın değer kazanmasına etki etmişti. Clinton’ın galip gelmesinin, piyasaların beklentisi doğrultusunda olması sebebiyle piyasaların güvenli varlık ihtiyacını azaltmaları ve galibiyetin Dolar’ın değer kazanmasına etki etmesi sebepleriyle Altın’da değer kayıpları görülerek 1265- 1250 bandına geri çekilmeler olabilir. Trump’ın kazanması durumunda ABD ekonomisinde olduğu kadar gelişmekte olan ülkelerde de piyasalarda neler olabileceğine dair endişelerin artmasıyla Altın’a talep artarak 1308 kademesi hedeflenebilir. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1320 ve 1325 seviyeleri test edilebilir.

xauusd-0811

EURUSD

Clinton’ın seçilmesinin yukarıda saymış olduğumuz sebepler ile Dolar endeksinde değer kazançlarının görülmesine neden olması, paritede geri çekilmelerin yaşanmasını sağlayarak 1.0900 ve 1.0800 kademeleri test edilebilir. Trump’ın galibiyeti ise paritenin değer kazanmasına neden olarak 1.1230, 1.1280 seviyeleri hedeflenebilir. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.1300 ve 1.1380 bandı önemli olacaktır.

eurusddaily

GBPUSD

Sterlin’in çeşitli sebeplerle geçen hafta değer kazandığını izlesek de bugün GBPUSD’nin değer kaybetmesine neden olarak İngiltere Başbakanı Theresa May’in ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı kararının hayata geçirileceğini ve FBI’ın Clinton’ın resmi yazışmalarda özel e-postasını kullanması ile ilgili yapılan soruşturmanın sonucuna göre Clinton’ın suçsuz olması açıklamalarını gösterebiliriz. Başkanlık seçimlerinin Clinton lehine sonuçlanması durumunda GBPUSD’de 1.2330 seviyesine geri çekilme olabilir ve aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 1.2100 ve 1.2000 aralığı test edilebilir. Sterlin’in değer kaybetmesine neden olabilecek bir durum oluşmazsa Trump’ın seçilmesi GBPUSD’nin değer kazanmasına etki ederek 1.2700 ve 1.2800 kademeleri hedeflenebilir.

gbpusd-0811

S&P500

Değişen seçim senaryoları vadeli endekste fiyatlamalara sert yansıyor. Hillary Clinton hakkında çıkan FBI soruşturması haberleri sert ve hızlı düşüşlere neden olmuştu. Fakat bugün soruşturmanın bittiği bilgisi ile vadeli endekste tekrar yükseliş baskısı oluşmuş durumda. ABD seçim sonuçlarının açıklanması ile yeni fiyatlamalar gündemimize gelebilir. Başkanlık yarışını Hillary Clinton’ın kazanması durumunda vadeli endekste ilk tepkilerde 2180 – 2200 aralığına doğru yükselişler görebiliriz. 2150 üstünde alımların hızlanacağını da göz önüne alırsak orta vadede 2200 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar meydana gelebilir. Başkanlık yarışını Donald Trump’ın kazanması durumunda ise vadeli endekste düşüşler hızlanabilir. İlk tepkilerde 2100 altında sert düşüşler ile birlikte 2065 – 2025 aralığına doğru geri çekilmeler yaşanabilir. Orta vadede zaman zaman kısmi toparlanmalar olabilir. 2100 – 2000 bant aralığında uzun vadeli fiyatlamalar meydana gelebilir.

sp500futdaily

DAX30

DAX30 vadeli endeksi ABD Başkanlık seçimleri öncesinde volatiliteyi oldukça artırmış durumda. Başkan adaylarından Hillary Clinton’ın seçilme ihtimaliyle doğru orantılı hareketler gerçekleştiren vadeli endekste seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte çok sert hareketler görebiliriz. Hillary Clinton’ın ABD’nin 45. Başkanı seçilmesi durumunda vadeli endekste yukarı yönlü sert fiyatlamalar görebiliriz. Yukarı yönlü bu hareketlerde 10790 seviyesi önemli olacaktır. 10790 üstünde fiyatlamalar görmemiz durumunda alımlar hızlanabilir ve uzun süre ardından tekrar 11000 seviyesi geçilebilir. Bu durumda orta vadede 11150 – 10790 bant aralığında fiyatlamalar meydana gelebilir. ABD’de başkanlık yarışını Donald Trump’ın kazanması durumunda ise vadeli endekste sert düşüş hareketleri görebiliriz. İlk tepkilerde 10000 seviyelerine kadar geri çekilmeler meydana gelebilir. Sonrasında satışlarız hız kazanması ile 9800 seviyelerine kadar kayıplar gerçekleşebilir. Orta vadede 10150 – 9800 bant aralığında fiyatlamalar gerçekleşebilir.

dax30-811

DOLAR ENDEKSİ

ABD seçimlerinin sonuçlanmasına saatler kala Dolar Endeksinde volatilite yükselmiş durumda. Değişken seçim senaryoları ve hemen hemen başa baş giden seçim öncesi anketleri artan volatilitenin en önemli faktörlerinden. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ilk tepkilerde Dolar Endeksinde sert fiyatlamalar görebiliriz. Hillary Clinton’ın ABD’nin 45. Başkanı olması durumunda Dolar Endeksinde sert yükselişler görebiliriz. İlk tepkilerde bu yükselişler 99.00- 100.00 aralığına kadar sürebilir. Alımların hızlanmasıyla birlikte orta vadede gelecek yükseliş hareketleriyle Dolar endeksinde 100 seviyesinin üzeri test edilebilir. ABD’nin yeni Başkanının Donald Trump olması halinde ise sert düşüşler meydana gelebilir. Dolar endeksinde ilk tepkilerde 94 – 93 aralığına kadar geri çekilmeler görebiliriz.

dxy-0811

GÜMÜŞ

ABD Başkanlık yarışının sonuçlanmasına saatler kala Gümüş fiyatlarında volatilite artmış durumda. Seçim sonuçlarıyla alakalı gelen haberler fiyatlamaları sert etkiliyor. Seçimler öncesinde oluşan risk ortamı ara ara değerli metallere olan güvenli varlık talebini ortaya çıkarıyor. ABD Başkanlık yarışını Hillary Clinton’ın kazanması durumunda Gümüş fiyatlarında sert geri çekilmeler görebiliriz. İlk tepkilerde Gümüş fiyatlarında 17.10 – 16.50 aralığında fiyatlamalar görebiliriz. Bu aralıkta kalıcılık sağlanması durumunda satışlar hızlanabilir ve orta vadede 15.80 seviyesine doğru düşüşler meydana gelebilir. ABD’nin 45. Başkanının Donald Trump seçilmesi durumunda ise Gümüş fiyatları güvenli varlık talebi görebilir ve sert yükselişler meydana gelebilir. İlk tepkilerde 19.20 – 20.00 aralığına doğru sert yükseliş gelebilir. Bu aralıkta alımların hız kazanmasıyla birlikte 20.00 üstünde fiyatlamalar gündemimize gelebilir.

xagusddaily

USDJPY

ABD’nin yeni Başkanını belirlemesine saatler kala USDJPY paritesinde volatilite oldukça yükseldi. ABD’nin yeni başkan adayı ABD-Japonya ilişkileri açısından da oldukça önemli olacaktır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte paritede çok sert hareketler görebiliriz. Hillary Clinton’ın ABD’nin 45. Başkanı olması durumunda USDJPY paritesinde sert yükseliş hareketleri meydana gelebilir. İlk tepkilerde 107.00-108.00 bandına doğru atak yükseliş görebiliriz. 108.00 seviyesi üstünde fiyatlamalar meydana gelebilirse alımlar hız kazanabilir ve 110 üstünde fiyatlamalar oluşabilir. ABD’nin Başkanlık yarışını Donald Trump’ın kazanması halinde ise USDJPY paritesinde sert düşüş hareketleriyle karşılaşabiliriz. Japon Yen’inin güvenli varlık talebi görmesi ve Amerikan Doları’nın değer kaybetmesi düşüşlerin daha sert olmasına sebep olabilir. İlk tepkilerde 101.30 – 100.00 seviyelerine doğru sert geri çekilmeler oluşabilir. Satışların hızlanması ile düşüşler 100 seviyesine doğru sürebilir. Burada 100-98 aralığını takip edebiliriz. Bu seviyeler güçlü destek görevi görmüş yerler. 98 altında sert ve kalıcı fiyatlamalar görebilirsek düşüşler daha da hızlanabilir.

usdjpy-0811

M. Barış Ürkün
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin