Abd Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişim Verisi (ADP) / Kasım 2017

Muammer Demir – 06.12.2017

ADP Araştırma Enstitüsü ve Moody’s Analytics tarafından yayımlanan rapora göre, Özel sektör tarım dışı istihdam değişim verisi (ADP) 2017 yılı Kasım ayında piyasa beklentisinin üzerinde 190 Bin kişi artış gösterdi. Ekim ayı ADP verisi 235 bin kişi olarak açıklanmıştı. Eylül ayı ADP verisi 110 bin kişiden, 96 bin kişiye revize edildi. Raporun detaylarını incelediğimizde, istihdamın büyük ölçekli işletmelerde 41 bin, orta ölçekli işletmelerde 99 bin ve küçük ölçekli işletmelerde 50 bin kişi artış gösterdi. Sektör bazında baktığımızda, istihdamın üretim sektöründe 36 bin ve hizmet sektöründe 155 bin kişi arttığı görülmekte. Üretim sektörü işkolları arasında, istihdam imalat sektöründe 40 bin kişi artarken inşaat sektöründe 4 bin kişi azalış gösterdi. Doğal kaynaklar ve madencilik sektöründe istihdam değişim göstermedi. Hizmet sektörü işkollarını incelediğimizde, istihdamın eğitim ve sağlık sektöründe 54 bin, uzman danışmalık iş sektöründe 47 bin, finans sektöründe 7 bin, turizm sektöründe 25 bin ve ticaret, taşımacılık ve kamu sektörlerinde 36 bin kişi artış yaşanırken bilgi hizmetleri sektöründe 13 bin ve diğer hizmetler sektöründe 2 bin kişi azaldığı görüldü. Franchising sektörü istihdamı 28,300 bin kişi artış kaydetti.

2017 yılı Kasım ayı ADP verisi bir önceki aya göre ivme kaybı yaşadığı görülse de piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleştiği görülüyor. ADP-TDİ arasındaki korelasyon son dönemde bozulduğu görülse de ADP verisinde beklentilerin üzerinde yaşanan artışın TDİ rakamına pozitif yansımaları görülebilir. ABD’de resmi Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi 8 Aralık 2017 tarihinde açıklanacak.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin