ABD Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişim Raporu (ADP)-Eylül 2017

Muammer Demir – 04.10.2017

ADP Araştırma Enstitüsü ve Moody’s Analytics tarafından yayımlanan rapora göre, Özel sektör tarım dışı İstihdam değişim verisi (ADP) 2017 yılı Eylül ayı ADP verisi piyasa beklentisine paralel 135 bin kişi olarak açıklandı. Ağustos ayı ADP verisi 237 bin kişiden, 228 bin kişiye revize edildi. Raporun detaylarını incelediğimizde, istihdamın büyük ölçekli işletmelerde 79 bin, orta ölçekli işletmelerde 63 bin kişi arttığı görülürken küçük ölçekli şirketlerde 7 bin kişi azaldığı görülüyor. Sektör bazında bakıldığında, istihdamın üretim sektöründe 48 bin ve hizmet sektöründe 88 bin kişi arttığını görmekteyiz. Üretim sektörü işkolları arasında, istihdamın inşaat sektörü 29 bin, imalat sektörü 18 bin ve doğal kaynaklar ve madencilik sektörü bin kişi artış yaşandığı gözüküyor. Hizmet sektörü işkollarını incelediğimizde, istihdamın uzman danışmanlık iş sektörü 51 bin eğitim ve sağlık sektörü 29 bin, turizm sektörü 20 bin, finans sektörü 4 bin ve diğer hizmetler sektörü 13 bin kişi artış yaşandığı görülürken bilgi hizmetleri sektörü 11 bin ve ticaret, ulaştırma ve kamu hizmetlerinde 18 bin kişi azaldığı görüldü. Franchise sektörü istihdamı 14 bin kişi artış kaydetti.

Açıklanan Eylül ayı ADP verisi 2017 yılı içerisinde ki en düşük seviyesi olan 135 bin kişi seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Son dönemde ABD’de yaşanan kasırgaların etkilerinin ADP verisi üzerinde etkili olduğu görülüyor. ADP-TDİ arasındaki korelasyon son dönemde bozulduğu görülse de ADP verisinde yaşanan düşüşün TDİ rakamlarında negatif yansımaları görülebilir. ABD’de resmi Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi 6 Ekim 2017 tarihinde açıklanacak. ADP verisinde yaşanan gerileme sonrasında dolar kanadında sınırlı geri çekilmelerin yaşandığı görüldü.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin