ABD Özel Sektör İstihdam Verileri / Nisan 2013

ABD’de özel sektör istihdamı Nisan ayından beklenenden az artış gösterdi

ABD’de şirketler Nisan ayında beklenenden daha kişiyi işe aldı. Bu durum, istihdam piyasasının, ABD ekonomisinin kalan kısmıyla paralel bir yumuşamaya gittiğini işaret ediyor.

Roseland, New Jersey merkezli araştırma enstitüsü ADP’nin verilerine göre, özel sektör istihdam Nisan ayında 119,000 arttı. Mart ayı verisi 158,000 artıştan 131,000 artışa revize edildi. Bloomberg News’un anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 150,000 artış göstermesi bekleniyordu.

Şirketler, daha az kişiyi işe almakla, federal bütçedeki kısıntılar ve artan vergilerin ekonomik büyüme üzerinde baskı altında kalması ile birlikte, talebin kötüleşeceğini beklediklerini işaret ediyor. Öte yandan, Cuma günü Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacakolan özel sektör istihdamının, Bloomberg’in anketine göre, 160,000 artması bekleniyor.

Moody’s Analytics Inc. başekonomisti Mark Zandi, “İstihdam artışı, çok önemli mali zorluklara tepki vererek yavaşlıyor görünüyor,” dedi. Moody’s, bu veriyi ADP ile birlikte üretiyor. Zandi, “Vergi artışları ve hükümet harcamalarındaki kısıntılar istihdam piyasasını vurmaya başlıyor. İstihdam büyümesi tüm sektörlerde ve özellikle 20 ile 499 kişi çalıştıran şirketlerde yavaşlamakta” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg HT

Finkafe'de Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir