ABD Enflasyon Oranları / Ekim 2022

ABD’de enflasyon Ekim’de beklentinin altında kaldı

ABD’de enflasyon Ekim ayında soğuma sinyalleri verdi. Manşet yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile yüzde 7,9’luk beklentinin altında kaldı. Çekirdek enflasyon göstergeleri de Eylül ayına göre geriledi. Verilerin açıklanmasının ardından Fed’in Aralık toplantısına ilişkin faiz artışı beklentileri 50 baz puana geriledi.

ABD’de yıllık enflasyon Ekim’de 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ülkede Ekim’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 7,9 olması yönündeydi. Eylül’de yıllık enflasyon yüzde 8,2 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak Ekim’de enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi. Ankette aylık artış beklentisi yüzde 0,6 olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergelerde de düşüş izlendi. Açıklanan verilere göre, Ekim’de gıda ve enerji dışı aylık enflasyon yüzde 0,4; yıllık enflasyon ise yüzde 6,3 olarak kaydedildi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler çekirdek göstergelerde sınırlı düşüş bekliyordu. Ankette gıda ve enerji hariç tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,5; yıllık ise yüzde 6,5 artış beklentisi paylaşılmıştı.

Ülkede Eylül ayında gıda ve enerji hariç enflasyon aylık yüzde 0,6; yıllık ise yüzde 6,6 artmıştı.

Verilerin ardından riskli varlıklarda ralli görüldü. Verilerin ardından Fed swapları Aralık toplantısı için 50 baz puanlık faiz artışına işaret etti.

Bloomberg ekonomistleri Anna Wong ve Andrew Husby verilerin yayımlanmasından önce yaptıkları değerlendirmede TÜFE verisinin hem şahinlere hem de güvercinlere tezlerini destekleme fırsatı verebileceğine dikkat çekmişti.

Wong ve Husby, özellikle mal fiyatlarında genele yayılan bir dezenflasyonun güvercinlerin Fed’in yakın bir gelecekte durması görüşünü destekleyebileceğini, ancak hizmet enflasyonundaki yüksek seyrin de daha yüksek bir nihai faiz isteyen şahinlerin dikkat çekeceği bir nokta olabileceğini belirtti.

Çekirdek TÜFE’de gerçekleşebilecek bir yumuşama sonucu piyasaların ralli yapabileceğine dikkat çeken ekonomistler yine de yıllıklandırılmış aylık enflasyon temposunun Fed’in yüzde 2 hedefinden oldukça yukarıda seyrettiğini vurgulamıştı.

Ekim’de saatlik kazançlarda sınırlı artış dikkat çekmişti

ABD’de istihdam geçen ay tahminlerden güçlü gelerek işgücü piyasasının Fed’in agresif faiz artışlarına rağmen güçlü kaldığını göstermişti. Ortalama saatlik ücretlerin de ivmelenmesi enflasyon görünümü açısından dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedilmişti.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Ekim’de 261 binle tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı yüzde 3,7’ye yükseldi.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini istihdamın 193 bin artması, işsizlik oranının yüzde 3,6 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 4,7 arttı. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,7 artıştı. Bu yükseliş, ücret artışlarının enflasyona baskı yapmaya devam edeceğine işaret etti.

Açıklanan veri, Fed’in faiz artışlarına ve ekonomik görünümdeki kötüleşmeye rağmen işgücü piyasasının gücünü koruduğuna işaret etti. Bu güçlü seyir, ABD ekonomisinin temel motoru olan tüketici güvenini de destekledi.

Fed’in faiz artışına daha duyarlı olan teknoloji ve gayrimenkul sektörleri sıkı para politikasının etkilerini hissetmeye başladı. Apple bazı birimlerinde işe alımları durdururken Amazon da kurumsal işe alımlara ara verme kararı aldı.

Kaynak: Bloomberg HT