ABD Enflasyon Oranları / Aralık 2018

ABD’de enflasyon Aralık’ta beklentiye paralel geldi-16:45

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre TÜFE Aralık ayında bir önceki aya göre beklentiye paralel olarak yüzde 0.1 azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.9 arttı.

Enerji maliyetlerinin yaklaşık üç yılın en sert düşüşünü kaydetmesi, geniş çaplı tüketici fiyatları göstergesinin aylık bazda gerilemesinde etkili oldu.

Volatil gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon yıllık ardı ardına ikinci ayda da yüzde 2.2 olurken, aylık yüzde 0.2 seviyesinde gerçekleşti.

Fiyatların istikrarlı şekilde artan ücretler ve ABD – Çin ticaret savaşıyla desteklenmesiyle birlikte veri, enflasyonun Fed’in hedefine yakın kaldığını işaret etti.

Fed’in geçen ay 2019 için iki faiz artırımı beklemesine karşın ticaret, ABD hükümet kapanması ve küresel büyümeye yönelik risklerden kaynaklı olumsuzlukların etkisiyle yetkililer şimdi olası bir duraklamanın sinyalini veriyor.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin