ABD Büyüme Raporu / Forex Koçu – (23.12.2014)

Dolar Endeksi Büyümeyle 90.00 Üzerinde

ABD üçüncü çeyrek büyüme verisi %3.9’dan %5.0’a revize edildi, piyasa %4.3 ile daha düşük bir revize bekliyordu. GSİYH fiyat endeksi %1.4 ile beklentide gelirken, bireysel harcamalar %3.2 ile beklentiden daha iyi geldi. Şirket karları da %4.7 ile beklentileri aşarken, çekirdek PCE fiyat endeksi %1.4 ile beklentide.

Yani büyüme raporu oldukça iyi fakat ileriye dönük önemli bir gösterge olan dayanıklı ürün siparişleri hayal kırıklığı yarattı. Çekirdek dayanıklı ürün siparişleri %-0.4, manşet dayanıklı ürün siparişleri ise %-0.7 ile beklentilerin altında kaldı. Sırasıyla beklentiler %1.0 ve %3.0 şeklindeydi.

Piyasa kötü dayanıklı ürün siparişlerini değil iyi büyüme verisini aldı. Dolar endeksi 2006 Nisan ayından sonra ilk kez 90.00 üzerine tırmanırken USDJPY 120.70’leri gördü. Piyasada dolar iştahını gösteren bir durum ve geçtiğimiz hafta dolarda yaşanan gevşeme teknik bir düzeltmeydi diyebiliriz artık. Önümüzdeki haftalarda 122.00 üzerinde bir USDJPY sürpriz olmayacak bizim için.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir