ABD Büyüme Rakamları 2013 Raporu / İntegral Menkul

ABD büyüme rakamı ABD yıllık büyüme rakamı 2,4% olarak açıklandı.

2013 3. Çeyrek rakamlarını 3,2%’den 4,1%’e revize edildiğin görüyoruz. Önceki ay % olarak açıklanan büyüme rakamlarında geri çekilme mevcut. Ancak dün Fed Başkanı Yellen’ın dediği gibi soğuk havaların etkilerini verilere ne kadar etki ettiğini hesaplamak gerçekten zor. Kişisel harcamalar kalemine bakıldığında önceki rakam 3,3%’ e göre bu ay yüzde 0,9’luk bir gerileme mevcut. Büyüme rakamları gelişme gösterse de kişisel harcamaların veya daha önce açıklanan haftalık ortalama kazançlar artış göstermemesi, enflasyonda da istenilen rakama ulaşılmayı zorlaştırmakta.

Büyüme rakamlarının bileşenlerine bakıldığında ise; 4.Çeyrek reel büyüme verisinde yaşanan yavaşlamayı öncelikle, kişisel yatırımlarda, devlet harcamalarında ve hane halkının yatırımlarındaki azalmadan dolayı, büyüme rakamlarında olan katkılarının azaldığını görüyoruz.

İhracat rakamları 4.çeyrekte gelişim gösterirken mal ve hizmetihracatının yüzde 9,4 arttığını görmekteyiz. Ulusal mal ve hizmet kaleminde yine son çeyrekte yüzde 4 yani 168 milyar $ artarak 17,080 trilyon $’a çıktı.

Beste Naz Süllü
Araştırma Departmanı

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir