ABD Borsalarında Bugün – (10.02.2015)

ABD hisseleri, günü açıklanan finansalların piyasa beklentisini aşması ve Yunanistan’ın kreditörleriyle anlaşmaya yaklaştığı öngörüsüyle yükselişle tamamladı.

Dow Jones endeksi 139,55 puan veya yüzde 0,79 artış ile 17.868,76 puana, Standard & Poor’s 500 endeksi de 21,85 puan veya yüzde 1,07 yükseliş ile 2.068,59 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji endeksi 61,64 puan veya yüzde 1,30 yükselerek 4.787,65 puana yükseldi.

Bu sonuçla, son iki gündür devam eden düşüşünü sonlandıran endekslerde bugün açıklanan Coca Cola bilançosunun piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi de etkili oldu. Coca Cola’nın geçen yılın 4. çeyrekteki hisse başına karı 0,44 dolarla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 azalırken, piyasa beklentisi hisse başına karın 0,42 dolar olacağı yönündeydi. Coca Cola’nın hisseleri beklentiyi aşan gelir açıklamasının ardından yüzde 2,85 yükselerek, 42,40 dolara ulaştı.

Endekslerdeki artışta rol oynayan bir başka faktör de, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in yarın Avrupalı mevkidaşları ile Brüksel’de yapacağı toplantı oldu. Piyasalar, Yunanistan’ın finansman ihtiyacı için gerekli olan anlaşmalarda ilerleme sağlanacağına beklentisiyle yükselişe geçti.

Analistler, yatırımcıların yarın söz konusu toplantının sonuçları ile birlikte, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıklayacağı haftalık petrol stokları verisine odaklanacağını belirtiyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir