ABD Borsaları – (8.09.2020)

ABD’de endeksler teknoloji hisselerindeki satışların etkisiyle günü düşüşle tamamladı-00:22

Kapanışta Dow Jones endeksi, 600 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 2,25 azalışla 27.500,89 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,76 azalışla 3.332,30 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 4,11 kayıpla 10.847,69 puana düştü.

Amerikan piyasalarında özellikle teknoloji hisselerinde marttan beri devam eden yükseliş trendi ve hazirandan bu yana kırılan rekorların ardından geçen hafta etkisini artıran satışlar yeni haftada da devam etti.

New York Borsasında endeksler teknoloji hisselerinin önderliğindeki düşüşünü sürdürürken, ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın hisseleri yüzde 6’nın, Microsoft’un hisseleri yüzde 5’in, Facebook ve Amazon’un hisseleri de yüzde 4’ün üzerinde değer kaybetti.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın beklentilerin aksine S&P 500 Endeksi’ne girememesinin ardından hisseleri yüzde 20’yi aşkın değer kaybı yaşadı.

ABD ve Çin arasında artan gerilim de New York borsasındaki negatif seyirde etkili bir diğer faktör olarak öne çıktı.

İşçi Bayramı nedeniyle dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Çin ekonomilerini birbirinden “ayrıştırma” fikrini tekrar gündeme getiren ABD Başkanı Donald Trump, “Milyarlarca dolar kaybediyoruz ve onlarla iş yapmazsak milyarlarca dolar kaybetmezdik.” ifadelerini kullandı.

ABD’de teknoloji hisselerindeki satışlar sürüyor, dev teknoloji şirketlerinde kayıplar yüzde 4’e ulaştı-17:07

Wall Street’teki satış dalgası Salı günü tekrar hız kazandı ve mega sermayeli teknoloji hisselerinde kayıplar, yatırımcıların beş ay süren ralliyi destekleyen bu sektörden çıkmaları ile birlikte yüzde 4’e ulaştı.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi’nde, Mart ayındaki düşük seviyelerden başlayan yükselişin değerlemeleri nokta-com dönemindeki seviyelerine çıkarmasının ardından, üç günlük kayıp yüzde 10’u aştı. Tesla Inc., S&P 500 Endeksi’ne dahil edilmemesinden dolayı yatırımcıların hayalkırıklığına uğramasının ardından yüzde 15 değer kaybetti. Tesla’nın Eylül ayı kayıpları yüzde 25’e yükseldi. S&P 500’deki 11 sektörün tümü düştü.

Opsiyon piyasalarında yüklü yukarı yönlü bahislere neden olan spekülatif ateş ve iflas etmiş şirketlerin hisselerindekis ert yükselişler Eylül ayında tedirginliği artırdı ve sert satışları getirdi. Bunun sonucu piyasa değerinde trilyonlarca dolarlık erime meydana geldi. En fazla darbe alan sektörler bu yıl için halen kesin yükseliş göstermiş durumda ve bu durum, stratejistler arasında son geriçekilmenin piyasanın sğlığının bir işareti mi yoksa daha da büyük çaplı bir düşüşün başlangıcı mı şeklindeki tartışmaları yoğunlaştırdı.

Eski Merrill Lynch traderı ve “The Sevens Report” bülteninin kurucusu Tom Essaye, “Piyasanın köpüğünün bir kısmının alınması iyi bir şey ancak hisse senetlerinde ‘adil değer’ olarak düşünülen seviyelerin oldukça üzerinde olduğumuz da akılda tutulmalı,” dedi ve “Hisse senetleri uzun vadede genel olarak yapıcı durumunu sürdürüyor, ancak büyük çaplı hayalkısıklıkları olursa, aşağı yönde oldukça fazla bir potansiyel var” şeklinde görüş bildirdi.

Dow Jones Endeksi TSİ 17:00’de 498.67 puan yada yüzde 1.77 düşerek 27,634.64 puana inerken, S&P 500 Endeksi 79.80 puan ya da yüzde 2.33 kayıpla 3,347.16 puana ve Nasadq Endeksi 373.59 puan ya da yüzde 3.3 düşerek 10,939.54 puana indi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN