ABD Borsaları – (30.03.2020)

ABD’de endeksler haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı-23:31

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 700 puana yakın değer kazandı ve yüzde 3,2 artışla 22.325,10 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 3,3 artarak 2.625,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 3,6 yükselişle 7.774,15 puana çıktı.

Borsadaki yukarı yönlü seyirde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve etkilerine karşı alınan önlemlerin genişletilmesi belirleyici oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, 27 Mart cuma günü, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hazırlanan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini imzalamasının ardından, dün salgına karşı alınan önlemlerin uygulanma süresinin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıklamıştı.

Öte yandan, ABD’nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı, bugün yüzde 6,6 azalarak 20,09 dolara düştü ve Şubat 2002’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Analistler, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin petrol piyasasında talebin azalmasına ve bunun da fiyatlarda düşüşe neden olacağını belirtti.

ABD hisse senetleri, hızlı virüs testine yönelik çabalara ilişkin haberlerin desteği ile yükseldi-18:07

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini hızlı virüs testi sağlamaya yönelik çabaların getirdiği iyimserliğe çevirmelerinin ardından yükseldi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, ABD Başkanı Donald Trump’ın virüsün yayılmasını önleme amaçı tedbirlerin uzatılması yönünde ani kararı da dahil haftasonu boyunca gelen olumsuz salgın haberlerine karşın son beş seansta dördüncü kez yukarı yönde hareket etti. Sağlık-bakım hisseleri, Abbott Labaratories hisselerinin beş dakikada sonuç veren virüs testlerini açıklaması ile sert yükselmesi ve Johnson & Johnson’ın virüs için bir aşı adayı açıklamasının ardından en fazla kazandıran gruplar arasında yer aldı.

Robeco’nun temel hisse senetleri küresel başkanı Fabiana Fedeli, “Volatilite görmeye devam edeceğimizi düşünüyorum. Hisse senetlerine ne olursa olsun, VIX (volatilite endeksi) çok yüksek seviyelerde kalıyor,” dedi ve “Çok fazla haber akışı var ve bunlardan bazıları negatif olacak. Salgına ilişkin endişeler olabilir, şirketlerin bilançolarına ilişkin endişeler olabilir. Ayrıca olumlu haberler de olacak” şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi New York saati ile 10:36’da yüzde 1.8 yuakrıda seyrediyorduç Dow Jones Endekis yüzde 1 yükseldi.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN