ABD Borsaları – (28.08.2020)

ABD’de endeksler yükselişle kapandı-23:31

ABD’de endeksler Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajların piyasalar üzerindeki etkisiyle yükselişle kapandı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, 160 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,57 artışla 28.653,87 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,64 artarak 3.506,94 puana çıkarken, Nasdaq endeksi yüzde 0,60 kazançla 11.695,63 puana ulaştı. Söz konusu performanslarıyla S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanışta rekor tazeledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajlar piyasalar üzerindeki etkisini sürdürdü. Beklenenden iyi gelen makro ekonomik veriler de endekslerdeki pozitif seyirde etkili oldu.

Powell, dün Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada, Fed’in para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini belirterek, bankanın “ortalama” yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurdu.

Makro ekonomik tarafta ise ABD’de bugün açıklanan verilere göre, Amerikalıların kişisel gelirleri temmuzda piyasa beklentilerinin aksine aylık yüzde 0,4 artarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterdi.

Michigan Üniversitesince ölçülen Tüketici Güven Endeksi de ağustosta beklentiyi geride bırakarak aylık 1,6 puan artışla 74,1 seviyesine çıktı. Bu dönemde yukarı yönlü revize edilen veriye ilişkin beklenti, ağustosta 72,8 değerini alması yönündeydi.

ABD’de endeksler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajlar ve beklenenden iyi gelen makro ekonomik verilerin etkisiyle haftanın son işlem gününde yükselişle açıldı-17:19

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,38 artışla 28.600,50 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,34 yükselişle 3.496,51 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,51 kazançla 11.684,74 puandan işlem görmeye başladı.

Amerikan Borsasındaki pozitif seyirde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın para politikası stratejisine yönelik dün verdiği mesajlar ve beklenenden iyi gelen makro ekonomik veriler etkili oldu.

Powell, dün Jackson Hole toplantısında yaptığı konuşmada, Fed’in para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini belirterek, bankanın “ortalama” yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurdu.

Makro ekonomik tarafta ise ABD’e bugün açıklanan verilere göre, Amerikalıların kişisel gelirleri temmuzda piyasa beklentilerinin aksine aylık yüzde 0,4 artarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde bir yükseliş gösterdi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’da yapılacak 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmesini, dün Beyaz Saray’da yaptığı konuşmayla resmen kabul etti.

Trump, 4 gün süren Cumhuriyetçi Parti kurultayının son gününde yaptığı konuşmada, yeni dönemde Amerikan ekonomisini yeniden tarihinin en iyi günlerine getireceklerini ve ABD’yi tüm tehdit ile tehlikelerden koruyacaklarını vurguladı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN