ABD Borsaları – (26.03.2020)

ABD’de endeksler koronavirüsle mücadele kapsamında hazırlanan 2,2 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle sert yükselişle kapandı-23:34

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 1300 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 6,2 artışla 22.523,15 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 5,9 artarak 2.622,53 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 5,6 yükselişle 7.797,54 puana çıktı.

Endekslerdeki yükselişte, ABD Senatosu’nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hazırlanan 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketini onaylaması etkili oldu.

ABD hisseleri “teşvik” beklentisi ile ralli yaptı-19:15

ABD hisse senetleri, yatırımcıların 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin ekonomik sıkıntıları azaltacağı beklentisi ile ralli yaptı.

ABD hisse senetleri, Kongre’den yakında geçmesi beklenen 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifleteceği öngörüsüyle ile ralli yaptı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yükselişini sürdürerek yüzde 4’e çıkardı ve Şubat ayından bu yana ilk üç gün art arda yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi. Sağlık hisseleri ve kamu hizmet şirketleri yükselişe öncülük etti. Dow Jones Endeksi 23 Mart’ta gördüğü dip seviyesinden yüzde 23 yükseldi.

ABD’de bugün TSİ 15:30’da açıklanan işssizlik maaşı başvuruları, işletmelerin koronavirüsün yayılmasını önlemek için kapanmasından dolayı geçen hafta 3.28 milyona çıkarak rekor kırdı. Bu veri beklenenin oldukça üstünde çıktı, ancak ABD’de hazırlanan teşvik tedbirleri virüsün işletmeler ve bireyler üzerindeki etkilerini azaltacak gibi görünüyor.

E*Trade Financial yatırım stratejisinden sorumlu idari müdür Mike Loewengart, “İşgücü cephesinde görülebilir bir gelecek için zor zamanların olacağı bir sır değil,” dedi ve “Asıl soru, mevcut teşvik paketinin Amerikalılara ihtiyaç duyduğu desteği verip veremeyeceğinde” değerlendirmesinde bulundu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi New York saati ile 11:38’de yüzde 4.9 yuakrıda seyrediyordu.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin