ABD Borsaları – (25.03.2020)

ABD’de endeksler günü karışık seyirle tamamladı-23:23

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 2,3 artışla 21.187,29 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi de yüzde 1,26 artarak 2.478,13 puana çıktı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,45 azalışla 7.384,3 puana geriledi.

Dow Jones ve S&P 500 endekslerindeki yükselişte, Beyaz Saray ve Kongre’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine karşı hazırlanan 2 trilyon dolarlık teşvik paketinde anlaşmaya varması etkili oldu.

ABD hisse senetleri, yatırımcıların ABD teşvik paketinin detaylarını beklemeleri ile birlikte yükselişini sürdürdü-17:25

ABD hisse senetleri, yatırımcıların ABD’de koronavirüs salgınının etkilerini gidermek amacıyla hazırlanan daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketinin detaylarını beklemeleri ile birlikte, virüs salgının başlamasından bu yana ilk kez üst üste iki günlük yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Beyaz Saray ve Kongre’nin 2 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketi konusunda anlaşmaya varacağı beklentisi ile Salı günü yüzde 9.4 yükselmesinin ardından güne yükselişle başladı. Gece boyu süren müzakerelerin ardından taraflar anlaşmaya vardı. Boeing Co. hisselerindeki yüzde 20’lik ralli, bu şirketin fiyat ağırlığının yüksek olduğu Dow Jones Endeksi’ni yüzde 2 yukarı taşıdı.

Bankrate kıdemli ekonomi analisti Mark Hamrick, “Yatırımcılar, hem para hem de maliye politikalarından gelen desteklerin virüs krizinden kaynaklanan kanamayı durdurmasını bekliyorlar,” dedi ve “Fed ilk harekete geçen kurum oldu ve yatırımcıların kendisinden beklediğinin büyük kısmını gerçekleştirdi. Şİmdi mali otoriteler kendi bazuklarını kullanmaya başladı” şeklinde görüş bildirdi. S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:47’de yüzde 1.1 yukarıda seyrediyordu.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN