ABD Borsaları – (24.03.2020)

ABD’de denksler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı atılan adımlarla günü 1933’den sonraki en yüksek yükselişle kapattı-23-37

New York Borsası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı atılan adımlarla salı gününü 1933’den sonraki en yüksek yükselişle kapadı.

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 2000 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 11,33 artışla 20.697,84 puana yükseldi.

Böylece endeks, 1933’ten bu yana kaydedilen en yüksek yükselişi gösterdi. Dow Jones endeksinin yüzde 15,34 yükseldiği 15 Mart 1933, New York borsasının en iyi işlem günü olarak kayıtlara geçmişti.

S&P 500 endeksi de kapanışta yüzde 9,27 artarak 2.444,88 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 8,12 yükselişle 7.417,86 puana çıktı.

Endekslerdeki yukarı yönlü harekette, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine karşı hükümet ve merkez bankasının attığı adımlar etkili oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed), dün ekonomiyi desteklemek amacıyla sınırsız varlık alımı da dahil olmak üzere yeni tedbirler alındığını açıklarken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hazırlanan yaklaşık 2 trilyon dolarlık ekonomi teşvik paketinde uzlaşmaya yaklaşıldığını bildirmişti.

ABD hisse senetleri, Kongre’nin harcamaları içeren yasayı onaylayacağı beklentisi ile sert yükseldi-17:25

ABD hisse senetleri, Kongre’nin gerilemekte olan ekonomiyi desteklemek için hazırlanan daha önce görülmemiş büyüklükteki harcama tasarısını onaylayacağı beklenltisi ile bir miktar artan risk iştahının etkisiyle yüzde 5’in üzerinde ralli yaptı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi 2016’dan beri en düşük seviyesinden toparlandı ve üst üste üçüncü kez haftaya sert düşüşle başladıktan sonra Salı günü yukarı yönde hareket etti. ABD’de Senatörler, ekonomiye destek için hazırlanan 2 trilyon dolar büyüklüğündeki harcama paketi üzerindeki son anlaşmazlık noktalarını gidermeye çalışıyorlar.

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, bugğn anlaşmaya varılabşleceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Öte yandan, ABD’de imalat ve hizmet sektörü göstergeleri rekor düşüşler gösterdi ve bu durum virüs salgının ABD ekonomisi üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu işaret ediyor.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN