ABD Borsaları – (23.03.2020)

ABD’de endeksler haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı-23:31

Kapanışta, Dow Jones endeksi 600 puana yakın değer kaybetti ve yüzde 3,1 azalışla 18.591,93 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 3,4 kayıpla 2.227,62 puana ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,3 azalışla 6.860,67 puana düştü.

Amerikan Borsasında endeksler, ABD Merkez Bankasının (Fed) ekonomiyi desteklemek amacıyla sınırsız varlık alımı dahil yeni tedbirler açıklamasına rağmen aşağı yönlü seyretti.

Endekslerdeki düşüşte, Kovid-19 salgınıyla mücadele için hazırlanan ve yaklaşık 2 trilyon dolar değerinde olduğu belirtilen ekonomik teşvik paketine ilişkin Kongrede henüz bir anlaşmaya varılamaması etkili oldu.

ABD hisse senetleri, yatırımcıların harcama paketi için Kongre’de ilerleme beklemeleri ile birlikte düşük açıldı-17:07

ABD hisse senetleri, ABD endeks vadeli kontratlarındaki keskin düşüşlerin ardından, yatırımcıların harcama paketi için Kongre’de ilerleme beklemeleri ile birlikte aşağıda açıldı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Fed’in açıkladığı geniş tabanlı teşvik tedbirlerinin yüzde 5 kadar düşen ABD endeks vadeli kontratlarının bu kayıplarını geri almasını sağlamasına karşın düştü.

ABD merkez bankası Fed borçlanma maliyetlerini düşürmek için sınrısız parasal genişleme taahhüt etti ve şirketlere, eyalet ve şehir yönetimler,ine kaynak sağlamak için programlar oluşturdu.

MUFG Union Bank baş finans ekonomisti Chris Rupkey, “Bugünkü duyuru, Fed’in cephanesi olduğu ve güçlenen kredi krizinin yoldan çıkmasını önleyebileceği yolunda yatırımcları ikna etme açısından önemliydi,” dedi ve “Fed’in elinde ne avrsa vermesi ile birlikte, getiri farkları daralmalı ve hisse senetleri daha rahat seyretmeli” şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:33’te yüzde 1.2 aşağıdaydı. Nasdaq 100 Endeksi ise yatay seyretti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin