ABD Borsaları – (22.08.2019)

ABD hisseleri Powell öncesi karışık seyretti-06:18

ABD’de hisse senetleri, teknoloji hisseleri yükselirken, banka hisselerindein düşmesi ile birlikte karışık bir seyir izledi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500 ) Endeksi fazla değişmezken, Dow Jone Endeksi, Boeing Co.’daki yükselişin desteği ile daha iyi bir performans gösterdi. Piyasalar, ekonomik zayıflığa ilişkin endişeler, faizlerin izlediği yol ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğine ilişkin gelişmelerden yön buluyor.

Independent Advisor Alliance baş yatırım yetkilisi Chris Zaccarelli, “Piyasada dikkatler Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da öyleyeceklerine çevrilmiş durumda,” dedi ve “Piyasalar bu hafta bir aşağı bir yukarı hareket etti ve Powell’dan piyasaları hareketlendirebilecek bazı yorumalr gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Dow Jones Endeksi 49.51 puan ya da yüzde 0.19 yükselerek 26,252.24 puandan kapandı. S&P 500 Endeksi 1.48 puan ya da yüzde 0.05 düşerek 2,922.95 puandan günü tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi 28.82 puan ya da yüzde 0.36 düşerek 7,991.39 puandan kapandı.

ABD’de endeksler yükselişle açıldı-17:10

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,51 kazançla 26.337,57 puan, S&P 500 endeksi yüzde 28’lik primle 2.932,74 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,23 artışla 8.038,469 puan seviyelerinde seyrediyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 11 yıl aradan sonra 25 baz puanlık faiz indirimine gittiği temmuz ayı toplantı tutanaklarının dün açıklanmasının ardından, faiz politikasına ilişkin sinyallerin arandığı tutanaklarda, indirim kararının agresif bir gevşeme döngüsünün başlangıcı değil, “yeniden ayarlama” olduğu belirtildi.

Analistler, beklentilerin hafif altında gelen işsizlik başvuruları beklentilerinin piyasanın alıcılı başlamasında etkili olduğunu söyledi. Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklenenin altında gelmesiyle yarın ABD Merkez Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşmanın öneminin arttığını belirten analistler, PMI verilerinin düşük gelmesinin Powell’ı güvercin mesajlar vermeye yönlendirebileceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump da bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Fed’in ABD’nin rekabetine engel olduğunu, daha genişleyici bir para politikası izlemesi gerektiğini ifade etti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin