ABD Borsaları – (21.12.2020)

New York borsası ‘mutasyon endişeleri ile’ karışık seyretti-06:10

New York borsası, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere’de mutasyona uğramasının yarattığı endişeyle haftanın ilk işlem gününü karışık seyirle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 30.216,45 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,40 kayıpla 3.694,62 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,10 azalışla 12.742,52 puana indi.

ABD’de Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketine ilişkin olumlu gelişmelere rağmen endeksler, Kovid-19’un İngiltere’de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipinin ortaya çıkmasının yarattığı endişeyle karışık bir seyir izledi.

Birçok ülke, yüzde 70 daha bulaşıcı olan virüs türü nedeniyle İngiltere ile sınırları kapatmaya ve uçuşları durdurmaya başlarken, seyahat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisselerinde ciddi düşüş yaşandı.

Kovid-19’a ilişkin mutasyon endişesi, ABD’de salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketi ile bütçe tasarısında uzun süren müzakerelerin ardından sağlanan anlaşmayı da gölgede bıraktı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında uzun süredir devam eden müzakerelerin ardından Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik yaklaşık 900 milyar dolarlık destek paketi ile 2021 mali yılı için öngörülen 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısında dün anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

ABD’de endeksler mutasyon endişesiyle düşüşle açıldı-17:57

ABD’de endeksler yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İngiltere’de mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan bir tipinin ortaya çıkmasının yarattığı endişeyle haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 300 puana yakın değer kaybetti ve yüzde 0,96 azalışla 29.889,46 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,20 düşüşle 3.665 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,94 azalarak 12.635,66 puandan işlem görmeye başladı.

Kovid-19 aşısı ve salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketindeki olumlu gelişmelere rağmen endeksler, Kovid-19’a ilişkin mutasyon endişeleriyle negatif bir seyir izledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un, Kovid-19’da yeni türün “kontrolden çıktığını” söylemesi tüm dünyada endişeye yol açarken, yüzde 70 daha bulaşıcı olan tür nedeniyle ülkeler İngiltere’yle sınırları kapatmaya ve uçuşları durdurmaya başladı.

ABD’de piyasaların odağında olan Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek paketi ile bütçe tasarısında ise uzun süren müzakerelerin ardından dün anlaşma sağlandı.

Yaklaşık 900 milyar dolarlık destek paketi ile 2021 mali yılı için öngörülen 1,4 trilyon dolarlık bütçe tasarısının bugün tamamlanması ve oylanması bekleniyor.

Ekonomik destek paketinde, ABD vatandaşlarına 600 dolarlık doğrudan ödeme yapılması, 300 dolarlık haftalık işsizlik yardımı sağlanması, küçük işletmelere 284 milyar dolarlık kaynak ayrılması, hava yolu şirketleri, aşı dağıtımı, okul ve üniversitelere kaynak aktarılması gibi düzenlemelerin bulunduğu belirtiliyor.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bugün katıldığı bir televizyon programında, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik destek ödemelerinin paketin onaylanmasının ardından gelecek hafta çıkacağını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN