ABD Borsaları – (18.07.2019)

ABD’de hisse senetleri günü kazanımlarla tamamladı-06:02

ABD başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in kilit taleplerinde çok yavaş ilerleme olması, müzakerelerde olumlu bir sonuç elde edilip edilmeyeceğine dair şüpheleri artırıyor.

Trump bu hafta, Çin’in Xi’nin taahhütte bulunduğunu iddia ettiği büyük miktarda ABD tarım ürünlerini satın almadığı yolundaki şikayetini tekrarladı. Konuya yakın Çinli kaynakların belirttiğine göre, Çin’in tarım ürünleri alımını artıracağına dair bir anlaşma yapılmadı.

Öte yandan, Çin’in temel talebi olan ABD’nin telekomünikasyon devi Huawei Technologies Co.’ya yönelik davranışında da bir ilerleme olmadı.

Bu gelişmelerle birlikte, kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,01 artışla 27.222,97 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,36 primle 2.995,11 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,27 yükselişle 8.207,24 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de açıklanmaya başlayan şirket karlarına dair zayıf beklentiler,ikinci çeyrek şirket bilançolarına ilişkin tedirginlikler ve ticaret savaşına yönelik belirsizlikler yatırımcı iştahına olumlu yansımıyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, “Para politikasını hafifletmek ABD ekonomisindeki yavaşlamaya karşı sigorta olabilir ancak durgunluk riskinin gerçekten yüksek olduğuna inanmak zor” dedi.

ABD’de endeksler düşüşle açıldı-16:45

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,27 azalışla 27.146,06 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,23 kayıpla 2.977,50 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,38 değer kaybıyla 8.153,87 puan seviyelerinde seyrediyor.

ABD’de açıklanmaya başlayan şirket karlarına ilişkin zayıf beklentiler ve ticaret savaşı endişeleri, pay piyasalarında risk iştahını azalttı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret konusunda yeni yaptırımları devreye sokabileceğini açıklaması ve müzakerelerin Çinli teknoloji devi Huawei nedeniyle tıkandığına ilişkin yorumlar, piyasalarda ticaret savaşı endişelerini arttırdı.

Bununla birlikte açıklanmaya başlayan ikinci çeyrek şirket bilançolarına ilişkin tedirginlikler de yatırımcıların pay piyasalarında satış tarafında yer almalarına neden oldu.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin