ABD Borsaları – (18.03.2020)

ABD’de denksler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkilerine ilişkin endişelerle çarşamba gününü sert düşüşle tamamladı-23:24

Kapanışta, Dow Jones endeksi yaklaşık 1300 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 6,3 azalışla 19.904,04 puana geriledi. Endeks, son 3 yılda ilk defa kapanışta 20.000 puanın altını gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 4,8 kayıpla 2.407,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 4,7 azalışla 6.989,84 puana düştü.

Amerikan Borsasında endeksler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomiyi olumsuz etkileyeceğine yönelik endişelerle gün boyu aşağı yönlü bir seyir izledi.

Gün içerisinde S&P 500 endeksinin yüzde 7 düşmesiyle borsa devre kesti ve işlemler 15 dakika süreyle durduruldu. Böylece, Kovid-19 endişelerinin hakim olduğu borsada, bu ay 4’üncü kez “devre kesici” uygulaması devreye girdi.

Öte yandan, Kovid-19 salgını petrol tüketiminde zayıflamaya neden olarak petrol piyasalarını da olumsuz etkiledi. Brent petrolün varil fiyatı, bugün yüzde 14 değer kaybederek, 24,67 dolara geriledi. Böylece petrol fiyatı 2003’den bu yana ilk kez varil başına 25 doların altını test etti.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 20,37 dolardan alıcı buldu ve WTI türü ham petrolde Şubat 2002’den bu yana görülen en düşük seviye kaydedildi.

ABD hisseleri açılışta sert düştü-17:00

ABD hisse senetleri açılışta sert düştü, endeksler yüzde 5’in üzerinde kayıplar yaşadı
Finans piyasalarındaki spazm Çarşamba günü de devam ediyor. ABD hisse senetleri, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin, hükümetler ve merkez bankalarının yoğun teşvik ve tedbirlerine ağır basması ile birlikte Salı günkü rallisini tersine çevirdi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Trump yönetiminin 1 trilyon dolara kadar harcama planlaması ve Fed’in finans piyasalarına istikrar kazandırmak için kriz dönemi programlarının tozunu alması ile birlikte yaklaşık yüzde 5 düştü ve rekor seviyeden yüzde 29 düşmesine neden olan kayıplarına geri döndü.

Hükümetler, Trump yönetiminin büyük bir teşvik paketine yönelmesi, ancak virüsün tüm dünyada işletmeleri kapanmak zorunda bırakacak denli hızlı yayılmaya devam etmesi ile birlikte, pandeminin ekonomik etkilerini giderebilmek için yaklaşık 1.14 trilyon dolarlık mali desteği uygulamaya koydu ya da koyacağını taahhüt etti.

Janus Henderson Investors çoklu varlık müdürü Paul O’Connor, “Risk iştahında sürdürülebilir bir toparlanma için kayıp olan temel unsur, küresel Kovid-19 salgınının yayılma hızındaki artışın zirve yaptığına ilişkin bazı işaretler,” dedi ve “Açık bir şekilde, henüz bu noktada değiliz” şeklinde görüş bildirdi. S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:46’da yüzde 5.5 aşağıda seyrediyordu.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin