ABD Borsaları – (17.09.2019)

ABD’de endeksler ‘Fed öncesi’ günü yükselişle tamamladı-07:14

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,13 artışla 27.110,80 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,26 kazançla 3.005,70 puan, Nasdaq endeksi yüzde 0,40 yükselişle 8.186,02 puan seviyelerinde seyretti.

Saudi Aramco’nun CEO’su ve Suudi Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda üretiminin yüzde 50 kısılmasına neden olan saldırının ardından tam kapasite ile arza devam etmek için aylar gerektiğinin belirtilmesi petrole yönelik endişeleri artırdı.

İran ile Washington arasında varolan gerilimin Aramco saldırısı etrafında iyice yükselmesi ABD Başkanı Donald Trump Aramco saldırılarının arkasında İran olduğuna inanıyorum şeklinde açıklama yapmasıyla korku endeksinin yükseliş ivmesini destekliyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yavaşlayan küresel büyüme sebebiyle faiz oranlarının düşürülmesi bekleniyor.

Makroveri ajandasında, Fed verilerine göre ABD’de sanayi üretimi Ağustos’ta % 0.6 artarak bir yılın en büyük artışını kaydetti, kapasite kullanımı da % 77.9 oldu. Bu, Mart’tan beri en yüksek seviye olarak kayda geçti.

ABD’de endeksler düşüşle açıldı-16:49

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,29 azalışla 26.998,80 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 kayıpla 2.994.15 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,05 değer kaybıyla 8.149,81 puan seviyelerinde seyrediyor.

Analistler, Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya düzenlenen saldırı sonrası piyasalarda negatif bir seyrin izlendiğini ifade etti.

Artan jeopolitik riskler ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların risk iştahını azalttığını belirten analistler, ABD, Suudi Arabistan ve İran tarafından gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

Analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası ( Fed) faiz kararının piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini vurguladı.

Bugün açıklanan verilere göre, ABD’de ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi yüzde 0,6 ile bir yılın en yüksek artışını kaydetti.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN