ABD Borsaları – (17.08.2020)

ABD’de endeksler yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine yönelik teşvik paketine ilişkin belirsizlik ile ABD ve Çin arasındaki gerilime dair endişelerin etkisiyle karışık seyirle kapandı-23:58

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,31 azalışla 27.845,39 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,30 artarak 3.383,10 puana çıkarken, Nasdaq endeksi yüzde 1 kazançla 11.129,73 puana ulaştı.

Güne yükselişle başlayan endeksler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerine yönelik teşvik paketine ilişkin belirsizlik ile ABD ve Çin arasındaki gerilime dair endişelerin etkisiyle kapanışa doğru karışık bir seyir izledi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında teşvik paketi üzerindeki anlaşmazlık sürerken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ABD Posta Servisine (USPS) yönelik bir bütçe teklifini gündeme aldığını belirterek, normalde eylülde tatili sona erecek Temsilciler Meclisi üyelerini Washington DC’ye çağırdı.

Ülkede, 3 Kasım’daki seçimlerin Kovid-19 nedeniyle “posta yoluyla” yapılması tartışmaları devam ederken, devlete ait USPS’ye sağlanan fonlar gündem oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, USPS’ye verilmesi planlanan 25 milyar dolarlık acil durum fonunu ve Kovid-19’a karşı yeni teşvik paketinde talep edilen 3 milyar dolarlık fonu sağlamayacaklarını söylemişti. Trump, hafta sonu yaptığı açıklamalarda ise Demokratlar’ın teşvik paketindeki bazı noktalarda kendileriyle mutabık kalmaları durumunda bu fonu verebileceklerini belirtti.

ABD ve Çin arasındaki gerilim de gündemdeki yerini korurken, ABD Başkanı Donald Trump, 14 Ağustos’ta, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik bir kararname yayımlamıştı.

ABD yönetimi son olarak Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldığını duyurdu.

Öte yandan ABD’de bugün açıklanan verilere göre, ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi imalat endeksi, ağustosta 3,7 değerine düşerek piyasa beklentisinin altında bir seyir izledi.

ABD hisse senetleri teknoloji hisselerine gelen alımların desteği ile kapanış bazında rekor zirveyi gördükten sonra biraz gevşedi-17:27

ABD hisse senetleri, teknoloji şirketlerinin hisselerine gelen alımların bankalara gelen satışlara ağır basmasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. ANcak endeks daha sonra bir miktar gevşedi.

Gösterge Standard & Poor’s 500 Endeksi, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) piyasalara nakit enjekte etmesinin hisselere alım getirmesinin de desteği ile Şubat ayında kapanış bazında gerçekleştirdiği rekor zirveyi aştı. Endeks geçen hafta iki kez bu seviyenin üzerine çıkmış ancak daha sonra gerilemişti. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi, Tesla Inc. ve Nvidia Corp. ‘daki sıçramanın desteği yanında, online perakende şirketi JD.com Inc.’nin güçlü finansallarının teknoloji hisselerindeki kazançları güçlendirmesi sonrası diğerlerine göre daha iyi performans gösterdi. Büyük bankalar, ünlü yatırımcı Warren Buffett’a ait Berkshire Hathaway Inc.’nin büyük bankalardaki hisselerini azaltmasının ardından geldi. Boeing Co. Dow Jones Endeksi üzerinde aşağı baskı oluşturdu.

Hisse senetlerinde görülen soluksuz ralli, S&P 500 Endeksi’nin, daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketleri ve beklenenden daha iyi çıkan ekonomik veri ve şirket kârlarının etkisi ile Mart ayındaki en düşük seviyelerinden yüzde 50 yükselmesine neden oldu. Goldman Sachs Group Inc.’den David Kostin, aşı cephesinden gelen olumlu haberler dolayısıyla ABD ekonomisinin beklenenden daha güçlü büyüyebileceğini işaret ederek S&P 500 için yıl sonu hedefini 3,000’den 3,600’e yükseltti.

S&P 500 Endeksi 13.70 puan ya da yüzde 0.4 yükselerek 3,386.50 puana kadar çıktıktan sonra 3381 seviyelerine geldi. Dow Jones Endeksi 6.54 puan ya da yüzde 0.02 düşerek 27,924.48 puana inerken, Nasdaq Endeksi 80.66 puan ya da yüzde 0.73 yükselişile 11,099.96 puana ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN