ABD Borsaları – (16.11.2021)

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası, beklenenden iyi gelen perakende satış verileri sonrası günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,15 artışla 36.142,22 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,39 artarak 4.700,90 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,76 kazançla 15.973,9 puana çıktı.

ABD’de Walmart ve Home Depot gibi perakende zincirlerinin beklenenden iyi gelen bilançoları ve perakende satışların 7 ayın en yüksek artışını göstermesinin ardından endeksler pozitif seyir izledi.

Ülkede perakende satışlar, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artarak mart ayından bu yana en yüksek artışı kaydetti. Analistler, perakende satışlara ilişkin son verinin, yüksek enflasyona rağmen Amerikalı tüketicilerin harcamalarına devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart ve Home Depot’nun yılın üçüncü çeyreğinde elde ettikleri kazançlar da piyasa beklentilerini geride bıraktı. Walmart üçüncü çeyrekte gelirinin yüzde 4,3 arttığını duyururken, Home Depot satışlarının aynı dönemde yüzde 9,8 arttığını açıkladı.

ABD’de sanayi üretimi de ekimde aylık bazda yüzde 1,6 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Öte yandan, dört yıllık görev süresi şubatta dolacak ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yeniden başkan olup olmayacağı merak konusu olmaya devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden dört gün içinde Fed başkan adayına ilişkin nihai bir karar vereceğini bildirdi.

New York borsası yükselişle açıldı

New York borsası, beklenenden iyi gelen perakende satış verilerinin ardından güne yükselişle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,35 artarak 36.212,28 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,25 artışla 4.694,70 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,19 yükselişle 15.883,8 puana çıktı.

Endeksler, ABD’de Walmart ve Home Depot gibi perakende zincirlerinin beklenenden iyi gelen bilançoları ve perakende satışların 7 ayın en yüksek artışını göstermesi sonrası pozitif bir seyir izledi.

ABD’de perakende satışlar, ekimde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artarak mart ayından bu yana en yüksek artışı kaydetti. Analistler, perakende satışlara ilişkin son verinin, ülkede yüksek seyreden enflasyona rağmen arz sıkıntıları nedeniyle Amerikalı tüketicilerin tatil sezonu alışverişine erken başladığını gösterdiğini belirtti.

Ülkenin büyük perakende zincirlerinden Walmart ve Home Depot’nun yılın üçüncü çeyreğinde elde ettikleri kazançlar da piyasa beklentilerini geride bıraktı. Walmart üçüncü çeyrekte gelirinin yüzde 4,3 arttığını duyururken, Home Depot satışlarının aynı dönemde yüzde 9,8 arttığını açıkladı.

Öte yandan, ABD’de sanayi üretimi de ekimde aylık bazda yüzde 1,6 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Kaynak: Milliyet