ABD Borsaları – (16.06.2020)

ABD’de endeksler günü iyi gelen verilerin etkisiyle yükselişle kapattı-23:24

ABD’de endeksler perakende satış verilerinin mayısta beklenenden iyi gelmesinin ardından günü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi 500 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 2,04 artışla 26.289,98 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,91 kazançla 3.125,30 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,75 yükselişle 9.895,87 puana çıktı.

Endekslerdeki yükselişte, ülkedeki perakende satış verilerinin mayısta beklenenden iyi gelmesi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisine yönelik gelişmeler etkili oldu. ABD’de bugün açıklanan verilere göre, ülkede perakende satışlar, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 17,7 artarak en yüksek aylık yükselişini kaydetti.

Nisanda Kovid-19 salgını nedeniyle rekor düşüş gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, perakende satışların mayısta yüzde 8 artması yönündeydi. Ülkede sanayi üretimi de nisanda kaydettiği rekor düşüşün ardından mayısta toparlanma gösterdi ve aylık yüzde 1,4 arttı.

ABD’de endeksler, beklenenden iyi gelen perakende satış verisinin ardından güne yükselişle başladı-17:21

Açılışta Dow Jones endeksi, 800 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 3,21 artışla 26.590,31 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 2,78 kazançla 3.151,90 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 2,34 yükselişle 9.953,21 puandan işlem görmeye başladı. Endekslerdeki pozitif seyirde, ülkede perakende satışların mayıs ayında kaydettiği rekor yükseliş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisindeki gelişmeler ve ABD Merkez Bankasının (Fed) Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla dün attığı adımlar belirleyici oldu.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre, perakende satışlar, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 17,7 artarak en yüksek aylık yükselişini kaydetti. Nisanda Kovid-19 salgını nedeniyle rekor düşüş gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, perakende satışların mayısta yüzde 8 artması yönündeydi.

Ülkede sanayi üretimi de nisan ayında kaydettiği rekor düşüşün ardından mayıs ayında toparlanma gösterdi ve aylık yüzde 1,4 arttı. Öte yandan, Fed’den dün yapılan açıklamada, bankanın İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi (SMCCF) kapsamında şirket tahvili alacağı duyurulmuştu. Banka, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kredi programı kapsamında bankaların başvurularını da dün almaya başlamıştı.

Analistler, piyasaların bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nde yapacağı para politikası sunumunu takip edeceğini bildirdi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN