ABD Borsaları – (16.05.2019)

ABD’de endeksler üçüncü gün art arda yükseldi-06:06

Kapanışta Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,84 artışla 25.862,68 puan, S&P endeksi yüzde 0,89 yükselişle 2.876,32 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,97 primle 7.898,05 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de endeksler Walmart ve Cisco’nun beklentiden iyi gelen bilançolarının etkisiyle yükseldi. ABD merkezli perakende zinciri Walmart yılın ilk üç aylık döneminde 123.9 milyar dolar satış geliri elde etti. Cisco’nun çeyreklik bilançosu ise şirket hisselerine yüzde 8’e varan yükseliş getirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilime yönelik değerlendirmelerde bulundu. Lagarde, “Hiç kimse ticari savaşta kazanmıyor, hepimiz kaybediyoruz. Mevcut gerginliğin olumlu bir şekilde giderilmesinden ve tüm taraflar için karşılıklı çıkarın sağlanmasından umutluyuz.” dedi.

ABD’de konut başlangıçları ikinci ayda da yükselerek, Nisan’da yıllık %5.7 artışla 1.24 milyon oldu.
Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 11 Mayıs’ta sona eren haftada 16 bin düşüşle 212 bin oldu.

ABD’de endeksler yükselişle açıldı-17:13

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,35 artışla 25.738,67 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,24 kazançla 2.857,87 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,14 değer kazancıyla 7.833,26 puan seviyelerinde seyrediyor.

ABD ile Çinli yetkililer arasında yürütülen ticaret müzakerelerinden sonuç alınamaması ve karşılıklı iki ülkenin gümrük tarifelerini artırma adımları sonrası taraflardan gelen açıklamalar piyasaların odağında yer almaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, dün gece Amerikan firmalarının “ABD’ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almasını engelleyen başkanlık kararnamesine imza attı.

ABD’nin telekomünikasyon ağını korumak amacıyla “ulusal acil durum” ilan eden Trump’ın bu adımının, kararnamede adı geçmese de öncelikle Çin’i hedef aldığı bildirildi.Amerikan medyasında, Çinli Huawei firmasının ABD’deki işleriyle ilgili son aylarda yaşanan sürecin sonucunda Trump yönetiminin böyle bir adım attığı belirtilirken, Huawei firmasıyla iş yapan Amerikan firmalarına da artık yaptırım getirilebileceği ifade edildi.

Analistler, ticaret savaşı endişelerinin devam etmesine karşın şirketlerin beklentilerden iyi bilanço açıklamasıyla New York Borsasının pozitif seyrettiğini belirtti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin