ABD Borsaları – (16.03.2020)

New York borsası sert düşüşle kapandı-00:15

New York borsası, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye ilişkin açıklamalarının ardından haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta, Dow Jones endeksi yaklaşık 3000 puan değer kaybetti ve yüzde 12,94 azalışla 20.186,48 puana geriledi. Endeks, söz konusu düşüşle 1987’de yaşanan “kara pazartesi”nden bu yana kaydedilen en büyük kaybını yaşadı.

S&P 500 endeksi yüzde 11,57 kayıpla 2.397,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 12,32 azalışla 6.904,59 puana düştü.

Endekslerdeki sert düşüşte, ABD Başkanı Trump’ın Kovid-19 ile mücadele görev gücüyle birlikte düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamalar etkili oldu.

Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının tamamen kontrol altına alınmasının temmuz ya da ağustosu bulabileceğini söyledi. Ayrıca, Trump, ABD ekonomisinin resesyona doğru gidiyor olabileceğini dile getirdi.

Piyasalarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik endişeler artarak devam ederken, merkez bankalarının aldığı tedbirlerlere rağmen endeksler gün boyu aşağı yönlü bir seyir izledi.

New York borsası, politika yapıcıların piyasaları sakinleştirmek için likidite sağlayarak koordineli hareket etme kararı almasına rağmen haftanın ilk işlem gününe sert düşüşle başlamış ve açılışta S&P endeksinin yüzde 8 değer kaybetmesiyle panik satışlarını önlemek için borsa devre kesmişti.

Öte yandan ABD’de bugün açıklanan verilere göre, ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi İmalat Endeksi, martta eksi 21,5 değerine inerek, Mart 2009’dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.

ABD’nin en büyük yatırım bankası ve finansal hizmet kuruluşlarından Goldman Sachs ise ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde büyüme göstermeyeceği, ikinci çeyreğinde ise ekonominin yüzde 5 daralacağı öngörüsünde bulundu.

AA

ABD’de hisseler sert düştü, işlemleri 15 dakika durduran devre kesici devreye girdi-17:20

ABD hisse senetleri, koronavirüs salgınının artan ekonomik faturasından dolayı yatırımcıların risk varlıklarından çıkması sonucu, açılışta yüzde 8.1 düştü ve işlemlerin 15 dakika durmasını tetikleyen devre kesici devreye girdi. Böylelikle devre kesici son bir haftada üçüncü kez tetiklenmiş oldu.

Devre kesici, S&P 500 Endeksi’nin, piyasaların TSİ 16:30’da açılmasının ardından sert düşmesi ve Cuma kapanışına göre yüzde 7 gerileyerek 2,521.24 puana inmesinin ardından devreye girerek işlemleri 15 dakika durdurdu. ABD hisse senetlerinin göstergesini izleyen en büyük Borsa fonu (ETF) erken saatlerde yüzde 9 düştü.

Finans piyasalarının haftaya aşırı türbülansla başlamaları riskten kaçış eğilimini güçlendirdi. Yatırımcılar, tüm dünyada ülkelerin sosyal faaliyeti neredeyse durma noktasına getirerek virüsle mücadele etmeye çalışmalarının ardından, ortaya çıkan ekonomik hasarın boyutunu anlamaya çalışıyor.

Hisselerdeki bu sert düşüş, piyasalrın 2008 finans krizinden bu yana gördüğü en karanlık dönemlerden birinin devamı niteliğinde ve kaygılı yatırımcılar kâr tahminleri güvenilmez hale gelen şirketleri nasıl değerleyeceklerini belirlemeye çalışıyorlar. Koronavirüs ABD’de 3,000’denf azla kişiye bulaştı ve virüs dolayısıyla Avrupa’da hayat neredeyse durmuş durumda.

Fed’in acil toplantı sonrası aldığı kararlar piyasaları sakinleştirmeye yetmedi ve yatırımcılar, sosyal ilişkilerde daha önce görülmemiş kopuşlardan dolayı meydana gelen ekonomik etkilerle mücadele için mali tedbirler uygulanması için feryat ediyor.

ABD merkez bankası Fed Pazar günü gösterge faizi düşürerek sıfıra yaklaştırdı ve piyasalrı desteklemek için piyasaya verdiği likiditeyi artırdı. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in gösterge faizi ekonominin son olaylarla başa çıkabileceğine olan güven artana ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı sağlama yoluna girilene dek sıfır seviyesi yakınında tutucağını belirtti.

MUFG Union Bank baş finans ekonomisti Chris Rupkey, “Piyasa panik havasında,” dedi ve “Dün geceki hareket şoktu ve piyasa bunu Fed yetkililerinin kurtarma işine soyundukları şeklinde algılamıyor. Bunu ‘yoldan çekil, dışarıya bak, bu gerçekten çok ama çok kötü olabilir’ diye algılıyorlar” şeklinde görüş bildirdi.

45 milyar doları yöneten Creative Planning’in başkanı Peter Mallouk, “Durum büyük ölçüde mantıksız,” dedi ve “Nihayetinde bu bir sağlık sorunu ve Fed’in hareketlerinin etkisi sınırlı ve kısa süreli olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi Cuma günü seansın son 1 saatinde görülen rallinin yüzde 90’ını geri verdi.

S&P 500 Endeksi açılıştan sonra düşüşünü yüzde 13’e çıkarırsa, işlemler bir kez daha 15 dakika durdurulacak. Bunun için endeksin 2,358.58 seviyesine inmesi gerekiyor. Eğer düşüş yüzde 20’ye ulaşırsa, işlemeler tüm gün için durdurulacak. Bunun için de endeksin 2,168.81 ile Kasım 2016’dan beri en düşük seviyesine inmesi gerek.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin