ABD Borsaları – (14.05.2019)

ABD’de endeksler günü primle tamamladı-07:09

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,82 artışla 25.532,05 puan, S&P endeksi yüzde 0,80 yükselişle 2.834,41 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,14 primle 7.734,49 puan seviyelerinde seyretti.

Ticaret gerilimi ve müzakerelerine ilişkin netlikten uzak açıklamalar devam ediyor. Trump ve Xi’nin 28-29 Haziran’da Osaka’da düzenlenecek olan G-20 Liderler Zirvesi’nde görüşecekleri belirtilirken, ABD tarafından Çin’e ek vergi uygulanacak kalan 300 milyar dolarlık ürünün listesini açıkladı. Ardından Trump Trump önceki gün “Üç ya da dört hafta içinde Çin ile ticaret görüşmelerinin başarılı olup olmadığı belli olur” diye açıklama yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan yaptığı değerlendirmede ise “Çin, işletmeler için sisteme para pompalayacak ve muhtemelen faizleri düşürecek. Eğer Fed de benzer adımı atarsa oyun biter ve biz kazanırız. Çin her şartta bir anlaşma isteyecek” değerlendirmesini yaptı. Trump, “Biraz parasal genişlemeyle ABD ekonomisi yüzde 5 büyüyebilir” dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Economic Club of Minessota’da yaptığı konuşmada enflasyonu Fed’in yüzde 2 hedefine yükseltmek için olası bir faiz indirimine karşı olduğunu belirtti. George, “Bu durum varlık fiyatlarındaki balonları destekleyebilir, finansal dengesizlikler yaratabilir ve sonuç olarak durgunluk yaratabilir” uyarısında bulundu.

Makroveri ajandasında, ABD’de ithalat fiyatları Nisan’da beklentilerin altında artış kaydetti. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ithalat ve ihracat fiyat endeksleri Nisan’da % 0.2’şer oranda arttı.

ABD’de endeksler yükselişle açıldı-16:55

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,29 artışla 25.397,97 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,30 kazançla 2.820,42 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,52 değer kazancıyla 7.687,06 puan seviyelerinde seyrediyor.

ABD ve Çin arasında kızışan ticaret savaşıyla dün negatif bir seyir izleyen New York Borsası, bugün gelen tepki alımlarıyla pozitif seyrediyor.

Analistler, ABD’li ve Çin’li yetkililer tarafından gelecek açıklamaların yatırımcıların odak noktasında olduğunu belirtti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin