ABD Borsaları – (13.05.2020)

ABD’de endeksler, Fed Başkanı Powell’ın ekonomik değerlendirmelerinin ardından günü düşüşle kapattı-23:31

New York Borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerinin ardından günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 500 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 2,2 azalışla 23.247,97 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 1,8 kayıpla 2.819,21 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,6 azalışla 8.863,17 puana düştü.

Endekslerdeki düşüşte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin tedirginlikler, ekonomilerin normalleşmesi konusundaki belirsizlikler ve Fed Başkanı Powell’ın ekonomik görünüme yönelik açıklamaları etkili oldu.

Powell, bugün katıldığı bir etkinlikte, ekonomik görünüme yönelik belirsizlikler ve aşağı yönlü risklerin olduğunu belirterek, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik durgunluğun ilave politika önlemlerini gerektirebileceğini ifade etti.

Ekonomik toparlanmanın biraz zaman alabileceğini dile getiren Powell, ilave mali desteğin maliyetli olabileceğini ancak buna değeceğini vurguladı. Negatif faiz oranına ilişkin değerlendirmede de bulunan Powell, bunun değerlendirdikleri bir seçenek olmadığını söyledi.

ABD hisse senetleri, Fed Başkanı Powell’ın ekonomiye yönelik değerlendirmeleri sonrası düştü-17:18

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonominin görünümünün büyük oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu söylemesinin ardından düştü.

Gösterge Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Powell, Çarşamba günü Washington’da Peterson Institute for International Economics’in düzenlediği sanal bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Toparlanmanın hız kazanması zaman alabilir ve zamanın uzaması likidite sorunlarının ödeme güçlüklerine dönüşmesine neden olabilir,” demesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Wells Fargo Investment Institutes kıdemli piyasa stratejisti Sameer Samana, “Toparlanmanın, piyasanın şimdilerde fiyatlıyor olabileceğinden daha yavaş ve daha düzensiz olabileceği teması dünden bu yana devam ediyor,” dedi ve “Düşük seviyelerin üzerinde olunması, bir miktar kâr satışı getirebilir” şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi TSİ 17:00’de 25.52 puan ya da yüzde 0.89 düşerek 2,844.60 puana inerken, Dow Jones Endeksi 252.92 puan ya da yüzde 1.06 kayıpla 23,511.86 puana ve Nasdaq Endeksi 35.22 puan ya da yüzde 0.39 düşerek 8,967.33 puana indi.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN