ABD Borsaları – (12.03.2020)

ABD’de kayıplar yüzde 10’a yaklaştı, endeksler ayı piyasasına girdi-06:11

New York borsası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerle perşembe gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta, Dow Jones endeksi 2300 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 9,9 azalışla 21.200,62 puana geriledi. Endeks, söz konusu düşüşle 1987’de yaşanan “kara pazartesi”nden bu yana kaydedilen en büyük kaybını yaşadı.

Nasdaq endeksi yüzde 9,43 düşüşle 7.201,80 puana ve S&P 500 endeksi yüzde 9,51 kayıpla 2.480,64 puana indi.

Dow Jones endeksinin ardından Nasdaq ve S&P 500 endeksleri de bir önceki rekor kapanışlarının yüzde 20 gerisine düşerek teknik olarak “ayı piyasası”na girdi.

S&P 500 endeksi, bugün açılışın ardından yüzde 7’lik değer kaybederek bu hafta ikinci kez Borsada “devre kesici” uygulamasının devreye girmesine neden olmuştu ve piyasada işlemler 15 dakika süreyle durdurulmuştu.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları sürpriz biçimde düştü, bu durum koronavirüs salgınına rağmen işe alımların sürdüğünü gösterdi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre başvurular 7 Mart haftasında 4 bin düşerek 211 bin oldu. Böylece başvurular 50 yılın en düşük seviyelerindeki seyrini sürdürdü.

ABD’de üretici fiyatları endeksi Şubat ayında önceki aya göre yüzde 0.6 ile beklenenden daha fazla düştü.

Amerikan piyasasındaki negatif seyirde, Kovid-19 salgınının ekonomide oluşturduğu belirsizlik ve ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma gecesinden itibaren İngiltere’yi muaf tutarak Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını duyurması etkili oldu.

Hisse senedi piyasasında yoğun satışlar, ABD Merkez Bankasının (Fed) piyasaya likidite pompalama kararı almasına rağmen devam etti.

Fed’in New York Şubesi, Kovid-19 salgını nedeniyle olağandışı dalgalanmaların görüldüğü piyasalara toplam 1,5 trilyon dolarlık likidite sunacağını duyurmuştu.

Banka bugün gerçekleştirdiği 3 ay vadeli repo işlemiyle piyasaya 500 milyar dolarlık likidite sağlarken yarın da 3 ay ve 1 ay vadeli 2 repo işlemiyle piyasaya 500’er milyon dolarlık likidite enjekte edeceğini bildirmişti.

Öte yandan, Londra’daki bağımsız araştırma kuruluşu Capital Economics tarafından hazırlanan bir analizde, Amerikan ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 4 daralmasının beklendiği belirtildi.

ABD’de endeksler sert düşüşle açıldı, işlemler durduruldu-16:52

ABD piyasalarında bu hafta bir kez devreye giren devre kesiciler, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’ndeki satışların hisseleri güniçi ayı piyasasına sokması ile birlikte bugün bir kez daha tetiklendi.

ABD hisselerinin göstergesi S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:35’te yüzde 7 düşerek 2,549 seviyesine indi. Bu hareketle birlikte NYSE (New York Borsası) kurallarına göre işlemler 15 dakika durduruldu. Endeks böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 25 düştü ve ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi.

Evercore ISI portföy strateji müdürü Dennis Debusschere, “Devre kesiciler piyasadaki havanın düzelmesine yardımcı olmayacak,” dedi ve “Yardımcı olacak olan politika ve virüsün kontrol altına alınması” değerlendirmesinde bulundu.

İşlemlerin yeniden başlamasının ardından, eğer hisselerdekidüşüş yüzde 13’e ulaşırsa, işlemler yeniden 15 dakika daha durdurulacak. Bunun olması için S&P 500 Endeksi’nin 2,385 puana düşmesi gerekiyor. Eğer düşüş yüzde 20’ye çıkarsa ya da endeks 2,193.10 puana inerse, piyasalar gün boyu kapanacak. Traderlar şimdiye dek yüzde 13 ya da yüzde 20 düşüş durumları ile hiç karşılaşmadı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin