ABD Borsaları – (11.06.2020)

ABD’de endeksler günü sert düşüşle kapattı-23:32

ABD’de endeksler günü salgında ikinci dalgaya ilişkin endişelerle sert düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 1800 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 6,9 azalışla 25.128,17 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 5,9 kayıpla 3.003,71 puana ve Nasdaq endeksi de yüzde 5,3 azalışla 9.492,73 puana düştü.

Endekslerdeki düşüşte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalgaya ilişkin endişeler ile ABD Merkez Bankasının (Fed) ekonomide hızlı toparlanmaya dair beklentileri desteklemeyen öngörüleri etkili oldu.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin aşamalı olarak gevşetildiği ülkede 21 eyalette vaka sayısında artış yaşandı. Arizona, Teksas, Kuzey Carolina gibi bazı güney eyaletlerinde son bir haftada virüse yakalananların sayısında yükseliş gözlendi.

Öte yandan, Fed’in dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 krizinin yakın dönemde ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği ve orta vadede ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler oluşturduğu vurgulanmıştı.

ABD hisse senetleri, koronavirüsün ikinci dalgasına ilişkin endişelerin artması ile düştü-17:02

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, virüsün yayılmasına ve ekonomiye ilişkin endişelerin artması ile son bir ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Gösterge Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, en güçlü rallilerinden birinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşımaya yöneldi. Endeksteki 480 hisse aşağı yönde hareket etti. Son haftalardaki çıkışlara öncülük eden hava yolları, cruise gemi işletmecileri ve seyahat şirketlerinin hisse senetleri, bugünkü satışların önemli kısmını üstlendi. Enerji, finans ve sanayi hisseleri düşüşlere öncülük etti.

Hisse senetlerine gelen satışların önemli nedeni son dönemdeki rallinin göze çarpan hızıydı, ancak piyasadaki hava aynı zamanda, ABD’nin bazı eyaletler,inde koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasının gelebileceği endişeleri ile bozuldu. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları yüksek seviyelerde kaldı ve iş gücü piyasasındaki uzun vadeli zorlukların altını çizdi. Bu veri, Fed’in ekonomiye ilişkin karamsar bir tablo çizmesinden bir gün sonra geldi.

New York Life Investment ekonomisti ve çoklu varlık portföy stratejisti Lauren Goodwin, “Muazzam bir belirsizlik var,” dedi ve “Genel anlamda, piyasalar Fed’in hala endişeli olduğunu gördü. Bu mesaj halen yatırımcılar için oldukça tatsız bir mesaj” değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi TSİ 16:40’ta 79.46 puan ya da yüzde 2.49 düşerek 3,110.68 puana inerken, Dow Jones Endeksi 775.82 puan ya da yüzde 2.87 kayıpla 26,214.17 puana ve Nasdaq Endeksi 207.90 puan ya da yüzde 2.07 gerileyerek 9,812.45 puana düştü.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN