ABD Borsaları – (10.08.2020)

ABD’de endeksler teşvik paketine yönelik beklentiler ve ABD ile Çin arasındaki gerilime dair gelişmelerin etkisiyle karışık seyirle kapandı-23-44

Kapanışta, Dow Jones endeksi 350 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,30 artışla 27.791,44 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,29 artarak 3.360,96 puana çıkarken, Nasdaq endeksi yüzde 0,39 azalışla 10.968,36 puana geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) yardımlarına ilişkin 4 ayrı kararnameyi imzalamasının ardından yeni haftaya pozitif bir seyirle başlayan endeksler, Kovid-19 salgınındaki yavaşlama, teşvik paketine yönelik beklentiler ve ABD ile Çin arasındaki gerilime dair gelişmelerin etkisiyle dalgalı bir seyir izledi.

Trump, hafta sonu, Kovid-19 salgınına yönelik teşvik paketine ilişkin görüşmelerde Beyaz Saray ile Demokratlar arasında anlaşma sağlanamaması nedeniyle öğrenci kredileri, işsizlik yardımları, bordro vergileri ve ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarma yasağına yönelik 4 ayrı kararname imzalamıştı.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise bugün katıldığı bir televizyon programında, teşvik paketine ilişkin görüşmeleri yeniden başlatmaya açık olduklarını belirterek, “Masaya daha fazla para koymaya hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve Çin arasındaki gerilimde ise son olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Hong Konglu yetkililere yaptırım kararına misilleme olarak 11 ABD’li yetkiliye yaptırım uygulamaya karar verdiklerini bildirdi.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan verilere göre, JOLTS Açık İş Sayısı, haziranda piyasa beklentilerinin aksine artış göstererek 5 milyon 889 bine yükseldi.

ABD hisse senetleri, Başkan Trump’ın işini kaybedenlere sağlanan imkanları uzatan kararı sonrası yükseldi-16:58

ABD hisse senetleri, haftanın ilk işlem gününde, ABD Başkanı Donald Trump’ın haftasonu koronavirüs pandemisinden dolayı işini kaybedenlere yönelik işsizlik sigortası imkanının süresini uzatmasının ardından yükseldi. Hisseler bu yükselişle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

Gösterge Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yükselişini yedinci güne taşıdı ve pandeminin küresel piyasalarda sert satışlara neden olması önce Şubat ayında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı. Yeniden yatırımı yapılan temettüleri içermeyen S&P 500 Toplam Getiri Endeksi, Şubat zirvesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Sadece fiyat içeren versiyon ise rekorun sadece yüzde 1 uzağında.

E*Trade Financial ticaret ve yatırım ürünleri idari direktörü Chris Larkin, “Piyasalar haftaya, S&P 500 Endeksi’nin rekor zirveye oldukça yakın olması ile birlikte kararsız ve riskli bir pozisyonda giriyor,” dedi ve “Psikolojik olarak önem arz eden bu seviyenin aşılıp aşılamaması, piyasanın ticaret gerilimlerini ve Washington’daki entrikaları doğal karşılayıp karşılamamasına bağlı” şeklinde görüş bildirdi.

Sanayi, enerji ve iletişim hizmetleri sektörleri, S&P ‘de en fazla kazandıran sektörler oldu. Twitter Inc. hisseleri, Dow Jones’un haberinde şirketin TikTok ile birleşme konusunda görüşmelerde bulunduğunun kaydedilmesinin ardından yükseldi. Casino hisseleri, Çin’in Macau’ya gideceklere turist vizesi vermeye başlamayı planladığını duyurmasının ardından değer kazandı.

S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:47’de yüzde 0.2 yukarıda 3,359 puan seviyelerindeydi be yaklaşık altı ayın en yükseğine çıktı. Endeks Şubat ayında 3,386 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapanmıştı.

Dow Jones Endeksi yüzde 0.6 yükselerek 27,585.57 ile beş ayı aşkın sürenin zirvesine ulaştı ve yükselişini yedinci güne taşıdı.

Nasdaq Bileşik Endeksi ise fazla değişmeyerek 11,016.07 puanda kaldı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN