ABD Borsaları – (1.06.2020)

ABD’de endeksler günü ekonominin normale döneceğine ilişkin beklentilerle yükselişle tamamladı-23:25

Kapanışta, Dow Jones endeksi 90 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,37 artışla 25.477,21 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,36 kazançla 3.055,21 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,66 yükselişle 9.552,05 puana çıktı.

ABD’nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protestolar ile ABD ve Çin arasındaki gerilimin etkisiyle güne düşüşle başlayan endeksler, ekonominin normale döneceğine ilişkin beklentilerle kapanışta pozitif bir seyir izledi.

ABD’de bugün açıklanan verilere göre, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat sanayi endeksi, mayısta bir önceki aya kıyasla 1,6 puan artarak 43,1 değerine yükseldi. Analistler, Kovid-19 salgını nedeniyle nisanda 11 yılın en sert düşünü kaydeden verinin mayısta toparlanmasını, imalat sektöründe en kötünün geride kaldığı şeklinde yorumladı.

ABD hisse senetleri, bazı olumsuz gelişmelere karşın, ekonomik toparlanma işaretleri ile birlikte hafifçe yükseldi-17:54

ABD hisse senetleri, ABD ile Çin arasında artan gerilim, virüs ilaç testlerinden çıkan sonuçların tatminkar olmaması ve ABD’de artan protesto gösterilerine rağmen, yatırımcıların dikkatlerini ekonomik toparlanmaya ilişkin işaretlere çevrimesi ile birlikte hafifçe değer kazandı.

Gösterge Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, oto üreticileri ve bankaların öncülüğünde küçük çaplı bir yükseliş gerçekleştirdi. Endeks erken saatlerde, Çinli hükümet yetkililerinin tarım ürünleri firmalarının aralarında soya fasülyesinin de bulunduğu bazı ABD tarım ürünlerinin alımlarını durdurduğunu kaydetmesinin ardından düştü. ABD ile Çin bu ürünlerin ticareti konusunda oldukça sıkı pazarlıklar yapmıştı. Gilead Sciences Inc. hisseleri, remdesivir ilacının testlerde sadece sınırlı faydasının olduğunu açıklamasının ardından düştü.

Yatırımcılar ABD’nin büyük kentlerinde meydana gelen protesto gösterilerini fazşa dikkate almamış görünüyor. Birçok uzman bu durumun ABD’de Ana Cadde (Main Street) ile Wall Street arasındaki kopukluğu gösterdiğini düşünüyor. Hisse senetleri halen, 40 milyondan fazla insanın ilişini kaybetmesine karşın, koronavirüsü önlemeye yönelik kısıtlamaların ardından işletmelerin yeniden açılması ile birlikte 3 ayın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

Esi Merrill Lynch traderı ve “The Sevens Reports” adlı bültenin kurucusu Tom Essaye, “Piyasada bu noktada “yatıştırıcı” olmamaya çalışıyoruz, ancak hisse senetleri için ‘risk/getiri’ kısa vadede bizim için cazip olmamaya devam ediyor,” dedi ve “Piyasa, mükemmeliğe fiyatlanmazken, negatif sürprizler için de fiyatlanmıyor ve bu işte 20 yılı aşkın tecrübemiz bize, bu çok fazla bilinmeyenlerle birlikte, bunun oldukça agresif olduğunu söylüyor” değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi TSİ 17:00 civarında 2.70 puan ya da yüzde 0.09 yükselerek 3,047.01 puana çıkarken, Dow Jones Endeksi 18.92 puan ya da yüzde 0.07 ve Nasdaq Endeksi 34.07 puan ya da yüzde 0.36 yükselişle 9,523.94 puana tırmandı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN