ABD Borsaları – (1.02.2021)

New York borsası, haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı-06:06

Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,76 artışla 30.211,91 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,57 artarak 3.772,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,55 yükselişle 13.403,39 puana çıktı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ilişkin endişelerle geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izledi.

Son haftalarda bazı hisse fiyatlarında görülen aşırı oynaklık ve sert yükselişler piyasaların gündemindeki yerini korurken, GameStop’ın hisseleri bugün yüzde 30’un üzerinde değer kaybetti.

Hisse senetleri alım satımı yapılan platformlardan bazı hisse senetlerine getirilen işlem sınırlamaları sonrası sosyal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcıların ise bu kez gümüşe yöneldikleri belirtildi. Bu durum gümüş fiyatının yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik ekonomik kurtarma paketine ilişkin gelişmeler de piyasalar tarafından izlenmeye devam etti.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla ABD Başkanı Joe Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık destek paketi önerisinde bulundu.

ABD Başkanı Biden ile 10 Cumhuriyetçi senatörün Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketine ilişkin bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

ABD’de endeksler haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı-17.56

Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde değer kazandı ve 0,92 artışla 30.257,66 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,05 yükselişle 3.753,07 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,31 artarak 13.241,99 puandan işlem görmeye başladı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ilişkin endişelerle geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izledi.

Son iki haftada bazı hisse fiyatlarında görülen aşırı oynaklık ve sert yükselişler piyasaların bir anda gündemine oturmuştu.

Hisse senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood, geçen hafta GameStop ve benzer şirketlerin hisselerine işlem sınırlaması getirerek hisselerdeki sert yükselişin önüne geçmişti.

Son olarak Robinhood işlem sınırlaması uyguladığı şirket sayısını düşürürken, sosyal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen bireysel yatırımcıların bazı hisse senetlerine getirilen işlem sınırlamaları sonrası gümüşe yöneldiklerini ifade edilmesi, piyasalarda spot ve vadeli gümüş fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Gümüşün fiyatı yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik ekonomik kurtarma paketine ilişkin gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini korudu. Ülkede Cumhuriyetçi senatörler, 600 milyar dolarlık destek paketi önerisinde bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhuriyetçi senatörlerin Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketine ilişkin bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN