ABD Borsaları – (09.10.2019)

ABD’de endeksler üzerinde ticarete dair olumlu algı etkili oldu-06:09

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,70 artışla 26.346,01 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,91 kazançla 2.919,40 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,02 değer kaybıyla 7.903,74 puan seviyelerinde seyretti.

Özellikle teknoloji sektörü öncülüğündeki endekslerin yükselişini ABD Çin ticaret görüşmelerine dair umutlar besledi. Son günlerde Çin’in teknoloji devlerine yönelik yaptırımlar gündemi baskılasa da, Çin’in tarım ürünleri alma taahhüdü müzakerelere dair olumlu algıyı besliyor.

Fed Tutanaklarında, parasal gevşemenin sonlandırılma zamanına dair tartışmaların öne çıktığı vurgulanırken çoğu üye enflasyonun Eylül faiz indirimini doğruladığını belirttiği ifade edildi.

Üyeler Fed’in yakın zamanda rezervleri tartışmaya başlamasını uygun gördü. Fed üyeleri genel olarak temel görünümün olumlu olduğunu düşünüyor. Birçok üyeye göre Fed genişlemeyi sona erdireceği zamanı netleştirmeli.

Çoğu üye günlük stratejilerden çok az fayda sağlandığını düşünüyor. Fed üyelerinin ticaret ve küresel zayıflığa ilişkin endişeleri büyüdü. Birçok üye repo operasyonlarında sürekliliğin tartışılmasını istedi. Bazı üyeler enflasyon hedefinin bir aralık olarak belirlenmesini istedi. Bazı üyeler yüklü faiz indirimini dışarıdaki zayıflıktan korunma gördü. Birkaç üyeye göre piyasalar Fed’den çok fazla parasal genişleme fiyatlıyor.

ABD’de endeksler yükselişle açıldı-16:59

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,59 artışla 26.318,15 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 kazançla 2.912,56 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,88 değer kazancıyla 7.892,53 puan seviyelerinde seyrediyor.

Analistler, Çin’in ABD ile kısmi olarak bir ticaret anlaşmasına açık olduğuna dair haberlerle New York Borsasının pozitif bir seyir izlediğini ifade etti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin