ABD Borsaları – (09.01.2019)

ABD Borsalarında Bugün

New York borsasında endeksler yükselişini sürdürdü-08:43

New York Borsası, haftanın dördüncü gününde de yükselişini sürdürdü. Yükselişe bankacılık ve enerji sektörü öncülük etti.

Dow Jones Endeksi, yüzde 0,39 artarak 23.879,12puanda, Standard&Poor’s (S&P) 500 Endeksi yüzde 0,41 yükselerek 2.584,96 puana ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,87 artarak 6.957,08 puanda seyretti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 18-19 Aralık 2018 tarihli toplantısına ait tutanaklarda pek çok üyenin finansal piyasalarda artan volatilite sebebiyle ek faiz artırımları konusunda sabırlı olunması gerektiğini düşündükleri ve Aralık ayı faiz artırımını da desteklemedikleri belirtildi.

Fed’in faiz artırımları konusunda Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in ekonomiye yönelik aşağı riskleri değerlendirmek için bir süre bekleyebileceğini, zira enflasyonun yükselme tehdidi olmadığını söyledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, WSJ ile gerçekleştirdiği mülakatta Fed’in daha fazla faiz artırımına gitmesi durumunda ABD ekonomisinin resesyona girebileceğindan korktuğunu dile getirdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise, faizin nötr seviyeye yakın olması ve iş dünyası görünümündeki belirsizliklerden dolayı, Fed’in ilave faiz artırımlarına giderken temkinli olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, ABD’de hükümet kapanması Çarşamba günü on dokuzuncu gününe girdi. Demokratlar ve Cumhuriyetçi kanun yapıcıların mevcut bütçe kördüğümünü aşması yakın zamanda mümkün görünmüyor. İki taraf, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD – Meksika sınırı boyunca uzanacak duvar için 5.7 milyar dolarlık fonlama talebi konusunda bölünmüş durumda.

New York borsası yükselişle açıldı-17:50

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,45 artışla 23.894,38 puanda, S&P 500 endeksi yüzde 0,31 kazançla 2.582,30 puanda ve Nasdaq endeksi yüzde 0,34 değer kazancıyla 6.920,34 puanda seyrediyor.

Analistler, ABD ve Çinli yetkililerin Pekin’de gerçekleştirdiği ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserliğin pay piyasalarını desteklemeye devam ettiğini belirterek, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarının yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade etti.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin