ABD Borsaları – (07.08.2019)

ABD’de endeksler ‘global resesyon’ endişeleriyle dalgalandı-06:14

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,09 düşüşle 26.007,07 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,08 kazançla 2.883,98 puan, Nasdaq endeksi yüzde 0,38 değer kazancıyla 7.862,83 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de endeksler sert düşüşlerle başladığı seansın ardından toparlanarak hafif alıcılı yataya yakın seyretti.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, gevşek para politikalarına değinerek, “Üç merkez Bankası daha faiz indirimi yaptı. Bizim sorunumuz Çin değil. Hiçbir zaman olmadığımız kadar güçlüyüz. Çin’deki şirketler kaybederken biizm paramız ABD’ye akıyor.

Bizim sorunumuz Fed.” Dedi ve daha fazla faiz indirim çağrısında bulundu. Fed Chicago Başkanı Charles Evans artan ticari gerilimin Amerikan ekonomisinde daha keskin bir geri çekilmeye neden olursa ABD Merkez Bankasının geçen hafta yaptığından daha fazlasını sağlaması gerektiğini söyledi.

Evans, Merkez Bankası’nın Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefini tutturabilmesi için oranları geçen haftaki indirimi izleyerek en azından yüzde 0,25 daha düşürmesi gerektiğini savundu.

ABD borsaları sert düşüşle açıldı-17:06

ABD Borsaları küresel tahvil faizlerindeki düşüşün küresel ekonominin yavaşladığı endişelerini gündeme getirmesiyle sert düştü.

Dow Jones Sanayi Endeksi % 2.1 düşerken S&P 500 Endeksi % 1.7, Nasdaq Bileşik Endeksi % 1.5 düştü. Bugünkü düşüşlerle Dow ve S&P 500’deki aylık kayıplar % 4.5’i aştı. Nasdaq ise bu ay % 5.4 düştü.

ABD – Çin ticaret savaşına dair artan gerilim yatırımcıların altın gibi güvenli limanlara dönmesine neden oldu. Altının onsu bugün 6 yılın zirvesine yükseldi. ABD’de 10 yıllık tahvil faizi ise % 1.62 ile 2016’dan beri en düşük seviyeye geriledi.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin