ABD Borsaları – (06.08.2019)

ABD’de endeksler tarihi satışların ardından yönünü yukarı çevirdi-06:13

ABD’de hisse senetleri endekslerin haftaya çok sert satışlarla başladığı günün ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

S&P 500 Endeksi’nde hacimler 20 günlük ortalamasının yüzde 10 üzerindeydi. Endeksteki yükseliş 4 Haziran’da gerçekleşen yüzde 2.14’lük artıştan bu yana en güçlü hareket oldu. S&P 500 bilgi teknolojileri öncülüğünde yükselirken içerisindeki 11 sektörden 10’u arttı.

Kapanışta, S&P 500 Endeksi yüzde 1,30 yükselişle 2.881,77 puan, Nasdaq Endeksi yüzde 1,39 artışla 7.833,27 ve Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1,21 yükselişle 26.029,52 puan seviyesinde seyretti.

ABD Çin ticaret savaşına yönelik belirsizliklerin artmasına rağmen Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un “Çin yetkililierinin Eylül’de gelmesini bekliyoruz” açıklaması müzakelerin süreceğine yönelik inançları yükseltti.

Çin para birimi yuanın dolar karşısında değer kaybetmesiyle ABD’de endeksler tarihi dün sert satışlar yaşamıştı. Ardından ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Pekin yönetimi, “Döviz manipülatörlüğü” yapmakla suçlandı. Çin Merkez Bankası (PBOC) ise iddiayı reddederek yuandaki hareketin piyasa tarafından belirlendiğine yönelik açıklamada bulundu.

Louis Fed Başkanı Bullard ise ticaretteki gelişmelerin küresel yatırımları ve büyümeyi etkilediğini kaydederek, Fed’in ticaret belirsizliğine karşı politikasını ayarlamış olduğunu söyledi.

ABD borsaları dünkü sert düşüş sonrasında toparlanıyor-20:03

Çin ile ABD ticaret savaşının etkilerinin azalması ile birlikte Borsalarda toparlanmaya başladı. Pazartesi gününü yüzde 3 düşüş ile kapanan S&P 500 Endeksi bugün yaklaşık yüzde 1’e yakın yükseldi. Nasdaq Endeksi açılışta yüzde 1’in üzerinde ve Dow Jones Sanayi Endeksi açılışta yüzde 0.62 yükseldi.

Çin para birimi yuanın dolar karşısında değer kaybetmesiyle pazartesi günü küresel finans piyasalarda sert satışlar yaşanmıştı. Bugün ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Pekin yönetimi, “Döviz manipülatörlüğü” yapmakla suçlandı.

Bloomberg HT
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin