3. çeyrek büyüme % 5.6-6.1

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan eylül ayı sanayi üretimi verilerinin 3. çeyrekte sanayi üretiminde yüzde 7,77’lik bir artışa işaret etmesi sonrasında, son 3 yıllık sanayi üretimi- GSYH reel büyüme hızı korelasyonundan hareketle hesap ettiğimiz 3. çeyrek büyüme tahmin aralığımız yüzde 5,5- 6,1 olarak şekillenmekte. En kötü senaryoda, sanayi sektörü dışında kalan tarım, inşaat, ticaret, ulaştırma ve diğer hizmet sektörlerinde olası bir beklenenden kötü performans senaryosu, 3. çeyrek büyüme oranını yüzde 3,88 düzeyinde bir büyüme oranı olasılığına çekerken; sanayi üretimi dışındaki diğer öncü sektörlerin performansının göreceli olarak güçlü gelmesi halinde ise, 3. çeyrek büyüme oranının yüzde 7,29 bile açıklanma olasılığı olduğuna işaret ediyor.

Bununla birlikte, bu ayın sonunda, 30 Kasım’da açıklanacak bu yılın 3. çeyreğine dair GSYH verilerinde, reel büyüme hızı oranının yüzde 70 olasılıkla yüzde 5,6-6,1 aralığında geleceğini söyleyebiliriz. Bu durum, yılın 9 ayı, yani üç çeyrek sonunda, 2. çeyrekte yüzde -9,91 olarak açıklanmış negatif büyümenin, ekonomik daralmanın, 1. çeyrekte gerçekleşmiş olan yüzde 4,4’lük büyüme ve 3. çeyrekteki olası yüzde 5,6-6,1 aralığındaki büyüme ile dengelendiğini gösteriyor. 9 ayın sonunda sıfıra yakın bir büyüme, yılın son çeyreğinde de yine sıfıra yakın bir büyüme ile 2020’yi bitirmemiz halinde, tüm 2020’yi yüzde -0,5 ile 0,3 aralığında bir GSYH büyümesi ile kapatma olasılığımızın hayli güçlendiğini gösteriyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN